Повечето британски търговци заявиха, че са готови за влизането в обращение на новата монета от 1 паунд, но проблемите, свързани с нея, никак не липсват.

Новата монета влезе в икономиката на страната днес. Банките, магазините, операторите на вендинг машини и прочее имаха 3-годишен срок да се подготвят за това.

Големи търговски вериги, като Tesco, вече са променили своите машини за самообслужване. От друга верига - Sainsbury, също посочват, че са готови за новото разплащателно средство.

Метрото в Лондон е оборудвано с 1 000 машини за билети, които вече приемат новата 12-стенна монета. За целта властите са инвестирали около 250 хил. паунда в подмяната на старите машини.

Проблеми обаче не липсват. Потребителите все още могат да се натъкнат на машини (точно 49 на брой) в Лондон, които продължават да работят със старата монета от 1 лира, пише CNN. Освен това апаратите за паркиране също не реагират на нововъведението, става ясно от съобщение на Британската паркинг асоциация.

Според индустрията, за подмяна на машините за паркиране ще са необходими около 50 млн. лири.

"Има възможност новата монета от 1 паунд да провокира ръст в безкасовите плащания“, посочва Келвин Рейнълдс, директор на асоциацията.

Вендинг машини и фото кабини в столицата на Великобритания също може да създават проблеми. Около 75 хил. машини имат нужда от подобрения, за да приемат новата монета, посочват от Вендинг асоциацията в страната.

Кралският монетен двор обяви през 2014 г., че ще подмени монетата от 1 паунд поради проблеми с масовата й фалшификация. Повече от 2.5% от всички монети с този номинал във Великобритания са фалшиви.

Докато големите търговски вериги имат ресурс да посрещнат промяната, малките търговци не се чувстват много конфортно. Банките в страната посочиха, че старите монети трябва да се отделят от новите, когато се внасят на каса в трезорите.

„Не сме щастливи от това, тъй като искаме да обслужваме клиентите си, вместо да броим стотинки“, казва Криз Ноис, председател на магазинерската асоциация в страната.