Мит: Трябва да ядете повече протеини, ако тренирате редовно

Знаете, че протеинът помага за изграждане на мускули, затова добавяте лъжичка повече към смутито или слагате повече месо към сандвича след тренировка. Всичко е в баланса обаче. Активни жени се нуждаят от около 0.6 до 0.8 грама протеин за кг телесно тегло на ден. Т.е. ако една жена тежи 65 кг, тя се нуждае от 80 до 110 гр. протеин на ден.

Зареждането с протеин няма да направи тялото ви по-добро, коментират диетолозите. Прекаленият прием пък може да доведе до прием на повече калории, които да се складират под формата на мазнини. Те съветват цялото количество протеин за деня да не се приема наведнъж, а разпределено във всички хранения.

Пример за едно пълценно меню е закуска от бурито с две яйца (шест грама протеин всяко), половин чаша черен боб (осем грама) и 30 гр настърган чедър (седем грама), или лъжица обезмаслено кисело мляко (17 грама протеин в 180 гр мляко) с бадемово мюсли (четири грама в една четвърт чаша).

На обяд и вечеря изберете постни източници, като киноа (четири грама на половин чаша) или риба тон (22 грама в 180 гр).

Митът: Ако ядете повече плодове и зеленчуци, ще отслабнете

Изглежда много логично - нискокалорични плодове и зеленчуци означават загуба на килограми. Но последните изследвания показват, че математиката не е правилна. Даже напротив, хора, които консумират шест порции плодове и зеленчуци на ден, дори качват килограми, спрямо тези, които приемат само по една порция.

Причината: Вместо да заменят по-нездравословна храна с плодове и зеленчуци, хората приемат често същите храни плюс висококалоричните. Например изяждат салата за вечеря и след това голяма мелба. Заместването на висококалорични храни с нискокалорични не е ефективен, казват диетолозите.

Така, вместо да ядете и зеленчуци и висококалоричната и мазна храна, по-добре заместете. Например вместо картофено пюре карфиол. Напълнете чинията с цветни безскорбялни зеленчуци като броколи, моркови и чушки, една четвърт с пълнозърнести храни, например кафяв ориз и останалата част с чисти белтъчини, като риба, пиле или боб.

Митът: Кокосовото масло е панацея

Днес кокосовото масло е навсякъде и има претенции да се смята за здравословно във всяко едно отношение – помага за бързото изгаряне на мазнините, подсилва имунната система и дори изострят паметта, защото е един от най-богатите източници на лауринова киселина и мастни киселини.

Въпреки всичко обаче, няма достатъчно научни доказателства, че то е толкова фантастичен продукт. Диетолозите съветват да го употребяваме с мярка. Най-малкото, че една супена лъжица съдържа 117 калории.

Митът: Глутенът е основен виновник за мазнините по корема

Ако стомахът ви често е като балон, може би сте опитали да махнете пшеничните продукти от диетата. Но при милионите възрастни, които имат подуване на корема, газове, запек или диария, а нямат цьолиакия (глутенова непоносимост), избягването на глутена може да не реши проблема.

Според изследвания, освен пшеничните продукти, причина за подуването може да е консумация на бобови продукти, лук или чесън. Ако все пак смятате, че глутенът може да е причина за постоянен дискомфорт при вас, необходимо е да направите изследвания, за да установите дали в действителност имате нужда от специална диета.

Митът: Натуралните подсладители са по-добри от захарта

Феновете на агаве, мед и кленов сироп смятат, че тези подсладители не водят до повишение на кръвната захар, колкото бялата захар, защото не са обработени, държат енергията на стабилни нива и засищат, следователно водят до отслабване. Всичко това звучи толкова сладко. Гликемичният индекс обаче не е надежден барометър за апетита ни, смятат диетолозите.

Освен това трябва да се обърне внимание и на други фактори, като калории и въглехидрати. Медът е с по-ниска гликемчина стойност от захарта, но има повече калории. Да, естествените подсладители съдържат хранителни вещества, като калий и цинк, които не се намират в рафинирана захар, но това не ги прави безобидни за килограмите здравословни храни.