Датчаните, които в последните години неизменно присъстват в челото на класацията на ООН за най-щастливите нации, са на път да регистрират и друго постижение.

Темповете, с които жителите на скандинавската дължава харчат парите си, са най-високите за последните 12 години, пише Bloomberg.

Данните за потребителското доверие в Дания показват, че оптимизмът устойчиво се повишава - индексът достигна най-високото си ниво от юли миналата година.

Според икономистите, това е знак, че тенденцията на ръст в потреблението продължава с пълна сила, на фона на негативните лихвени проценти, които се задържаха за рекордно дълъг период от време.

Централната банка на Дания поддържа фиксиран курс на кроната спрямо еврото, а от 2012 г. насам основният лихвен процент в страната е с отрицателни стойности.

Това означава, че датските банки на практика "плащат", за да държат излишните си резерви на депозит, тоест имат сериозен стимул да разширяват кредитните си портфейли и да вкарват парите в джоба на потребителя, вместо по сметките на централната банка.

"Последният случай, в който станахме свидетели на подобен ръст в потреблението, беше през 2006 г. Тогава една голяма част от него беше финансирана със заемни средства", припомня главният икономист на Nykredit Торе Щрамер, цитиран от Bloomberg.

Разтварянето на портфейлите в Дания е съпроводено и с недостиг на кадри на трудовия пазар. Правителството се опитва да адресира този проблем чрез различни инициативи за включване на повече хора в работната сила, в това число и с намаляване на някои данъци.

Според Торе Щрамер, сривът на глобалните капиталови пазари от началото на годината не е успял да разтревожи кой знае колко датските потребители. Защото, за разлика от своите северни съседи в Швеция, датчаните имат сравнително ограничени инвестиции в акции и други рискови активи.

Така че, поне засега, най-щастливите хора на планетата продължават да пазаруват с пълна сила.