Какви са резултатите от вотовете на недоверие в най-новата ни история?
Досега в най-новата ни история няма успешен вот на недоверие - всички правителства са оцелявали, колкото и пъти да се е опитвала да ги събори опозицията. Дали и кабинетът на Кирил Петков ще успее да събере подкрепата на достатъчно депутати, за да остане на власт, ще стане ясно най-вероятно в сряда, когато се очаква да е гласуването на вота на недоверие, съобщава Българската национална телевизия.
Правителството с най-много внесени вотове на недоверие е това на Тройната коалиция с премиер Сергей Станишев - общо 7. Първият, внесен по-малко от година след началото на мандата, е за несправянето с последствията от наводненията през 2005 г. и 2006 г. Последният е внесен няколко месеца преди изборите за цялостната политика на Тройната коалиция.
Общо 6 са вотовете на недоверие срещу кабинета на Симеон Сакскобургготски, внасяни последователно от ОДС и Коалиция за България. Последният вот е от февруари 2005 г., поискан от десницата, левицата и отцепниците от Новото време, заради провал в приватизацията, образованието, здравеопазването, социалната политика и неспособността на кабинета да гарантира националната сигурност. По време на дебатите обаче "Новото време" оттеглят подписите си, за да не може президентът Георги Първанов да назначи служебно правителство. Така кабинетът Сакскобургготски изкарва пълния си мандат.
По 5 вота на недоверие са внесени срещу първия и третия кабинет на Бойко Борисов и срещу правителството на Пламен Орешарски. Под четвъртия вот на недоверие срещу първото правителство на Бойко Борисов първоначално се подписват Коалиция за България и Атака, заради спирането на изграждането на АЕЦ Белене. Атака обаче оттеглят подписите си и вотът не се състои.
Парламентът отстрани председателя сиОпозицията и ИТН свалиха Никола Минчев
Най-често атакувано е правителството на Пламен Орешарски. Само за 1 година срещу кабинета са внесени общо 5 вота на недоверие. Дебатите по първия от тях, парадоксално, са в отсъствието на вносителите от ГЕРБ, които отказват да се регистрират и да участват в заседанието. Те обаче се провеждат, а кабинетът оцелява. Следващите четири опита за сваляне на правителството са също неуспешни, Пламен Орешарски сам подава оставката на правителството си. Срещу втория кабинет на Бойко Борисов има внесен само един вот.
Всъщност единственото правителство в най-новата ни история, което пада след гласуване на пленарната зала, е това на Филип Димитров при поискания от него вот на доверие. Против поискания от премиера вот на доверие гласуват БСП, ДПС и 12 народни представители от СДС. Така правителството пада от власт само 13 месеца, след като СДС е спечелила парламентарните избори.