Какво трябва да знаем за преброяването на населението през есента?
Преброяването на населението ще се проведе от 7 септември до 3 октомври. Ще има електронно преброяване и такова с преброители, които ще посещават хората на адрес. Това заяви пред БГНЕС директорът на Дирекция „Демографска и социална статистика" в Националния статистически институт Магдалена Костова.
От 7 до 17 септември ще бъде електронното преброяване, а от 18 септември до 3 октомври ще е преброяването с преброители. От НСИ се надяват в този период от годината заболеваемостта от COVID-19 да е по-малка заради по-големия брой ваксинирани.
Тези, които се преброят електронно, ще получат код, генериран от системата на НСИ, който ще трябва да дадат на преброителя в уверение на това, че са го направили онлайн.
"Преброителят трябва да провери дали всички лица в жилището са се преброили с този електронен код и да го запише в преброителните списъци. Това е необходимо, тъй като от предишния ни опит, ние знаем, че се случва понякога да се пропускат хора в жилището. Обикновено не се броят децата или други членове на домакинството по една или друга причина", уточни Костова и добави, че не е задължително преброителят да влиза в дома на човека, както и да изисква документи като нотариален акт или други доказващи собственост.
Тя подчерта, че е много важно да не остане непреброен човек, независимо дали живее в незаконна постройка или барака, тъй като на базата на тези данни се планират и правят политики в социалната област, в областта на здравеопазването и подпомагането.
"Данните от преброяването се ползват през целия 10-годишен период между две преброявания и са изключително важни. Тези данни служат и за финансиране по еврофондове, за различни проекти – водоснабдяване, канализация и други инфраструктурни проекти", пояснява директорът.
По отношение на въпросите, касаещи наличието на техника и оборудване на жилището, Костова обясни, че това е необходимо, за да се определи социалният статус на българина – при какви условия живее, дали има достъп до интернет, дали има телевизия и други услуги, които ползва. Тя уверява, че тази информация се представя в обобщен вид и не се предоставя индивидуално на никого.
Попитана дали има възможност човек да не бъде преброен, Костова каза, че при отказ някой да бъде преброен, законът предвижда глоба в размер на 160 лева.
"Нашата цел не е да пълним държавната хазна с глобени хора. Нашата цел е да преброим всички лица и всеки да разбере, че това е важно и е за всички нас", казва още директорът.
За преброяването са необходими около 30 000 преброители и контрольори, от които през ноември миналата година са били набрани близо 28 000.
"Проблем с набирането имахме в големите населени места – София, Пловдив и Варна. Там определено не достигнахме желания брой, но се надяваме, че там ще има повече електронно преброени", анализира директорът и обяви, че през месец юни НСИ ще стартира нова кампания за набиране на преброители и те ще работят на граждански договор.