"Не виждаме никаква пряка заплаха за българските пристанища."

Това заяви премиерът акад. Николай Денков, който отговаря на живо във Facebook на въпроси от граждани.

"Вижда се едно желание да се блокира част от икономическата зона, която е извън териториалните води", каза премиерът, цитиран от БТА.

"Работим с нашите съседи - Румъния и Турция, и е подадена информация в структурите на НАТО. На най-високо ниво е вдигнато предупреждението, че се опитва Черно море да бъде направено "руско езеро", обясни премиерът и добави, че България трябва да развие Военноморските си сили.

"Не слушам никакво посолство...

Виждам доста политически сили, които слушат руското посолство. Аз лично слушам съвестта си, принципите си и разбирането за това какви са националните цели, какви мерки сме заложили в програмата и по никакъв начин не мога да се съглася, че националните цели, които сме заложили, са национални цели на Русия", коментира още министър-председателят, цитиран от БНР.

Русия е удължила нотификацията за предупредителната зона в Черно мореПериметърът включва части от изключителната икономическа зона на България

По повод актуалната политическа ситуация у нас, Денков заяви:

"Няма съмнение, че имаме сериозни различия по някои въпроси с президента Румен Радев, но те не трябва да ни разделят, когато трябва да работим за общите интереси на българските граждани и икономика."

Премиерът даде за пример енергийните проекти, но, по думите му, направени по начин, който ще бъде от полза на страната ни. Готов съм да работя с всяка една институция, когато става дума за подобни проекти, заяви Денков.

Оборудването за "Белене" стои от години и всякакви опити да бъде построена, не срещат необходимата икономическа обосновка, че да привлече инвеститори, каза премиерът.

"Ясно е, че Русия дълги години ще бъде под санкции и ние няма как да работим с нея. Това оборудване е добре, че се появи някакъв купувач.

Следваме решението на парламента и се надявам преговорите да са успешни. Успоредно с това си развиваме ядрената енергетика. Преговорите с Уестингхаус за реактори имат възможност, която други нямат - те могат да намаляват мощността си сравнително бързо и това ги прави изключително добри за комбинация с други екологични източници", допълни Денков, цитиран от БНР.

На среща с Денков: Зеленски потвърди интереса за реакторите от АЕЦ „Белене“Двамата лидери разговаряха в Атина, където се състоя среща на високо равнище Украйна-Балканите

Той допълни, че вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел и президентът са разговаряли за назначенията на посланиците, включително и за български посланик в Украйна, и има напредък, стана известно от думите на Николай Денков.

Плановете на правителството са да бъде направена сериозна крачка към премахването на дисбалансите при заплатите в държавната администрация.

Денков обясни, че до този момент заплатите в съответната администрация са се определяли от това доколко успешно е лобирал ресорният министър пред министъра на финансите при подготовката на годишния бюджет. Премиерът увери, че настоящият кабинет ще промени този подход.

"Поискахме от всички министерства информация за това какви са заплатите в съответните министерства и в структурите, включително в Националния статистически институт и Агенцията за борба с градушките, които основно имат оплаквания, и то основателни. Срокът беше 15 септември.

На базата на тази информация, в хода на подготовката на бюджета за 2024 г., трябва да направим сериозна крачка за премахване на тези дисбаланси. Не мога да обещая, че ще успеем изцяло тази година, но със сигурност ще направим обща система, която да замести историята с лобирането. Заплатите трябва да бъдат свързани с експертизата, опита и натоварването", обясни премиерът Денков.

МС предлага минималната работна заплата да стане 933 лв. от 1 януари 2024 Новият размер на минималната заплата ще допринесе за повишаване на мотивацията на най-нискодоходната част от работната сила за търсене на работа

Той подчерта, че в сферата на здравеопазването също има дисбаланси.

"В закона сме заложили възможността да има правила в колективния трудов договор, които да премахнат тази ужасяваща ножица между най-високите заплати, които правят от директорите на болници милионери, и заплатите на лекарите и медицинските сестри, които са мизерни", каза още Денков.

Най-мощното средство за борба с демографската криза е да направим живота в България по-добър, смята министър-председателят.

Относно цените на горивата в България, той заяви, че зависят от регионалния пазар.

"Всеки, който погледне какви са цените в Румъния и Гърция, ще види, че в България са малко по-ниски от тези в Румъния и доста по-ниски от тези в Гърция, коментира премиерът и добави, че "не може да контролираме цените".

"Преди два-три месеца цената на нефта на международните пазари беше под 70 долара за барел, а сега е 90 долара. Цената на нефта се отразява на тази на горивата, каза Денков. Според него България може да излезе от дерогацията, без да се променят цените на горивата. Ако се направят резки промени, могат да се реализират и доста черни сценарии", каза още премиерът.

Експерти анализират концесионния договор на „Росенец“, съобщи Асен ВасилевМинистърът на финансите беше изслушан в ресорната парламентарна комисия след решението на НС да прекрати концесията

По думите му държавният дълг спрямо брутния вътрешен продукт е около 20% и остава горе-долу на едно и също ниво, допълва БТА.

Акад. Денков коментира и каква е ситуацията в районите на Южното Черноморие, които бяха отнесени от порой, а четирима души загинаха.

"Тази сутрин отново се чух с хората в щаба в Царево. Там постепенно се успокоява обстановката Пуснато е електричеството навсякъде, пусната е водата. Все още има проблеми за пиене, но за битова нужди може да се използва.

Има все още проблеми с пътищата. Постепенно, с помощта на МВР, се изнасят летовниците. Все още има затруднения заради разрушените мостове и нарушената настилка", коментира премиерът за наводненията вследствие на проливния дъжд.

"Очаква се през следващите дни да се оценят най-спешните ремонти, които трябва да се направят. Веднага ще бъдат отпуснат средства, за да могат да започнат ремонтите през Агенция "Пътна инфраструктура", допълни още Денков.

Бедстващите по Южното Черноморие могат да получат около 4000 лв. помощПрез комисията за бедствия и аварии ще се действа за възстановяване на инфраструктурата – вероятно става дума за щети за десетки милиони, каза Денков

Министър-председателят определи реакцията на институциите като светкавична.

Той увери, че гражданите, чието имущество е пострадало при наводнението, могат да се възползват от финансова помощ от страна на държавата.

Денков припомни, че тя е два вида. Едната е свързана с нарушения по домовете и сградите, която може да бъде в размер на до 1512 лв. на домакинство. Другата помощ е за повредени електроуреди, а нейният размер е до 2500 лв., уточни премиерът.

Днес ще започне и строежът на моста по основния път, съобщи още министър-председателят. Той обяви, че се прави проверка на водосборните отоци и деретата, за да се търсят причините за наводненията.

"Вече излезе информация, че прокуратурата се е самосезирала. Това е нейна задача, при положение, че има жертви. Очаквам прокуратурата да излезе със заключение", каза още Николай Денков.

Премиерът изказа съболезнования на близките на загиналите.

24 май да е национален празник предлага проект за конституционни промени

В края на интервюто той коментира и предложението 24 май да бъде обявен за Национален празник на България, като заяви, че според него 3 март винаги може да бъде тълкуван по два различни начина и той не обединява българите, за разлика от 24 май.

Цялото интервю може да гледате ТУК: