Четвъртата най-голяма икономика в света отчете спад на тримесечна база за първи път от три години насам.

Брутният вътрешен продукт на Германия се сви с 0.2% през третото тримесечие на тази година спрямо второто тримесечие, предава Financial Times.

Спадът е първи за Германия от първото тримесечие на 2015 г. насам, което ще направи още по-сложна задачата на Европейската централна банка на предстоящата изключително важна среща през декември, където се очаква регулаторът да потвърди премахването на един от най-важните елеметни от стимулите, наложени в резултат на банковата криза в близкото минало.

Прогнозите сочеха, че икономиката на Германия ще се забави заради проблемите на германските автомобилни производители със стандартите за отделяне на вредни емисии на ЕС. Спадът обаче идва като изненада, въпреки предварителните прогнози.

Данните намекват, че германската икономика, която оформя близо 1/3 от тази на еврозоната, е ударена сериозно от търговските спорове между САЩ и Китай.

„Дори и без ефекта, предизвикан от ситуацията с автомобилните производители, германската икономика трудно може да постигне растеж поради спада на търсенето от Китай", става ясно от думите на Йорг Краемер, главен икономист на Commerzbank, който добавя, че банката ще понижи прогнозата си за годишния растеж на германското БВП от 1.8% на 1.5%, което е доста по-ниско от растежа през 2017 г., а именно 2.2%.

Растежът в ЕС продължава да се забавяЧетвърто поредно тримесечие на спад в темпа на растеж измерен на годишна база


Проблемите с автомобилните концерни са отнели ¼ от процента в растежа на Германия, сочат изчисленията на Commerzbank.

От федералния статистически офис на страната посочват, че основната причина за спада е външната търговия. През третото тримесечие на тази година износът на Германия се свива, за сметка на ръст във вноса, спрямо ситуацията през второто тримесечие.

Данните за Германия идват след разочароващи резултати на останалите страни от еврозоната през третото тримесечие.

Икономиката на еврозоната постигна ръст от едва 0.2% спрямо 0.4% през второто тримесечие – най-слабия ръст от над 4 години насам.