Компания за копаене/добиване на криптовалути набра 25 млн. паунда (около 32.5 млн. долара) чрез първично предлагане на акции (IPO) лондонската фондова борса.

Британската фирма Argo Mining, която осигурява „достъпно“ добиване на виртуални валути чрез абонаментна услуга, е първата криптокомпания, която се листва на борсата в Лондон.

Argo Mining успя да набере с 5 млн. паунда повече от IPO-то спрямо първоначалната си цел от 20 млн. паунда, предава CoinDesk.

Компанията пусна 156 млн. акции или 53.2% от капитала си, сочат документите към IPO-то. Книжата получиха цена от 0.16 паунда, което оформи пазарна капитализация в размер на 47 млн. паунда (61.2 млн. долара).

Argo Mining получи одобрение от британският финансов регулатор през месец май тази година, като месец по-късно абонаментната услуга за добиване на виртиални валути беше пусната на пазара.

Според уебсайта на компанията, Argo предлага на потребителите три пакета с различна мощност за копаене на криптовалути. Услугата поддържа биткойн, етериум, зикеш и етриум класик.

"Над 90% от добива на криптовалути се извършва чрез елитите на индустриално ниво, тъй като технически е доста трудно за реализиране“, казва Джонатан Биксби, изпълнителен директор на Argo. “Невероятно скъпо е човек да купи хардуера, които му трябва - около 5 хил. долара за една машина“, добавя той.

Няколко други компании, опериращи в сферата на копаенетео на криптовалути, също обмислят IPO. Сред тях попада пазарният лидер Bitman, както и китайските производители на хардуер Canaan Creative и Ebang Communications, които вече подадоха документи за листване на борсата в Хонконг.

Само за три месеца ICO инвестициите счупиха миналогодишния рекордICO-та за 6.3 млрд. долара бяха реализирани през първото тримесечие на тази година

Интересно е да се отбележи, че компаниите за добиване на криптовалути избират да прибегнат до IPO, вемсто до ICO (първично предлагане на дигитални активи), което, за разлика от първата опция, не изисква регулаторно одобрение и може да доведе до набирането на стотици милиони под формата на криптовалути в рамките на само няколко минути. Разликата обаче е в полза на IPO-то, когато става дума за конструиране на доверие с потребителите, тъй като "гнила" компания никога няма да бъде допусната да набере средства чрез фондова борса. ICO-тата пък в последно време си спечелиха слава на доста лесен начин за измама на инвеститори, тъй като не са един и два случаите, в които компания реализира ICO, прибира парите и буквално изчезва вдън земя.