12 забравени от Бога места, които си струва да посетите

7891
12 забравени от Бога места, които си струва да посетите

© Pixabay

Популярните туристически дестинации са мечта за много хора, но разпространението на коронавируса предизвика истинска паника и вече носи огромни загуби за туристическата индустрия.

Големите градски центрове може би няма да са най-атрактивните места за посещение през идния пролетен сезон.

По света обаче има много изоставени места и обекти, които - по една или друга причина, вече не са част от цивилизацията, а са "собственост" на майката природа.

Там шансът да се сблъскате с шумните тълпи (и вирусите) е много по-малък.


Ето няколко предложения за забравени от Бога кътчета, които въпреки това са изключително интересни и могат пълноценно да запълнят отпуската ви:

1. Плимут, Монсерат

Хората, които пътуват до островната група на Малките Антили в Карибско море, най-вероятно ще прелетят точно над град Плимут на о-в Монтсерат. Де юре той все още се води столица на острова, но всъщност още през 1995 г. е почти изцяло изоставен заради изригването на близкия вулкан Суфриер-Хилс, което покрива улиците на града с 12-метров слой от пепел.

Днес градът отново е отворен за посещения, но само в дните, когато няма опасност от нови изригвания, тъй като вулканът все още е активен.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Reflex Media (@reflexmedia_) on

2. Колманскоп, Намибия 

Колманскоп е град-призрак, който се намира в западната част на Намибия, по крайбрежието на Атлантическия океан. През 1908 г. е пълен с живот и разполага с кино, училище, игрална зала, фабрика за лед и други модерни (за времето си) съоръжения.

С изчерпването на диамантените залежи обаче градът постепенно запада и днес в него не живее никой. Повечето сгради са пълни с прах, който стига до коленете, а за да го посетите се изисква специално разрешение от местните власти.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jokke Sommer (@jokkesommer) on

3. Боди, Калифорния

По време на Златната треска в края на XIX век Боди изживява истински бум. В него са регистрирани 65 бара. Няколко десетилетия по-късно - през 1942 г., местният пощенски офис официално затваря врати, с което се прекратява и съществуването на малкото градче.

През 60-те щатските власти в Калифорния превръщат призрачния град в исторически парк. Мястото е много подходяща дестинация за хората, които искат да се пренесат в миналото и да разнообразят разходката си до близкия национален парк Йосемити. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by JULES (@jvliabrown) on

4. Припят, Украйна

Домът на работниците от атомната електроцентрала "Ленин" в местността Чернобил е един от най-печално известните градове-призраци в света. След взрива на Реактор №4 през 1986 г. градът и неговите 50 000 обитатели са евакуирани, а около мястото е изолирана "забранена зона", която се охранява от военните.

Днес природата е завзела обратно голяма част от Припят, но посещенията на изоставените сгради все още се допускат само със специално разрешение.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Стас Полесский (@stas_polessky) on

5. Остров Хашима, Япония

В миналото Хашима е център на японската въглищна индустрия. В пика на нейното развитие през първата половина на XX век на острова са живели над 5000 миньори. Япония обаче избира петрола като основен енергоизточник за своята бързоразвиващата се икономика и през 70-те години на века островът е изоставен и напълно обезлюден.

Местните туристически агенции организират посещения в изоставения миньорски град, но любителите на виртуалните обиколки могат да се наследят на гледката на специално създаден за целта сайт.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Notto Phimpawii (@khunnotto) on

Българският бизнес

Подобни статии

Най-четени статии

Facebook Коментари

Добави коментар

Екипът на Profit.bg Ви благодари, че използвате кирилица за вашите коментари.
В случай, че коментарът Ви съдържа нецензурни квалификации и лични нападки или обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа, той ще бъде изтрит от модератора на сайта.

Абонирайте се за електронния
информационен бюлетин на Profit.bg