Изкуствен интелект, разработен от IBM, влезе в дебат с двама души, като аргументите, които използва в своеобразното състезание „човек срещу машина”, бяха на косъм да убедят аудиторията в тезата, която защитава, пише FInancial Times.

В близкото минало има редица примери за това как машината успешно може да се съревновава с човека, като например загубата на топ шахматиста Гари Каспаров от компютър през 1997 г.

Въпреки че хората все още имат голямо предимство пред машините, които могат да бъдат успешни в по-скоро конкретна изолирана среда – каквато е една партия шах, тестовете в близкото минало демонстрираха, че изкуственият интелект все повече започва да задълбава в субективните човешки територии, където няма ясни отговори и чисти победители.

Новият изкуствен интелект на IBM се казва Debater.

„Интересуваме се от компании и правителства; целта ни е да помогнем на хората във вземането на решения”, казва Арвинд Кришна, директор Проучвания към IBM.

Системата може да помага на хората да обръщат внимание на важните въпроси, като сглобява и изразява аргументи на база огромен информационен масив, заложен в нея.

Дебатът човек срещу машина, който се проведе в началото на тази седмица, е кулминацията на 6-годишна работа на екипа на IBM, базиран в Тел Авив.

„Аргументацията е една от основните характеристики на това какво означава да бъдеш човек”, казва Крис Рийд, професор по компютърни науки в University of Dundee, който бе част от аудиторията на експеримента.

„Да видиш да свързва толкова много части от пъзела е действително впечатляващо”, казва той.

В двата дебата системата на IBM бе изправена срещу опитни човешки оратори, като специално подбрана публика бе поканена, за да изиграе ролята на съдия в състезанието.

IBM посочват, че изкуственият интелект не е разполагал с предварително заложени отговори и не е бил трениран върху разискваните теми, а именно дали държавната подкрепа заизследване на космоса и телемедицината са добри неща.

Вместо тренировка, системата създава аргументи в реално време на база огромен масив от „стотици милиони” вестникарски статии.

Компютърът бе представен на сцената по време на дебата от женски елегантен глас, излизащ от тънка черна плоча, подобно на обелиска от култовия филм на Стенли Кубрик 2001: Одисея в космоса.

Китайска компания с разрешение да тества автономни коли в САЩКитайската компания за споделено пътуване Didi Chuxing получи зелена светлина за тестове на автономни автомобили в Калифорния

Машината също така умее да се шегува, както и да предполага, че събеседикът ѝ лъже умишлено. Според IBM, това е направено, за да може да бъде презентацията по-достъпна за човешкото ухо, както и да дава опция за измъкване, когато системата не разполага с подходящ аргумент – точно както при хората.

И в двата дебата аудиторията гласува, че аргументите на машината са по-малко впечатляващи от тези на човешкия оратор.

Но разликата в резултата, с който човекът побеждава в състезанието, не е особено голяма и при двата дебата, тъй като машината действително може да излага големи масиви релевантна информация.

Сред най-впечатляващите аспекти на демонстрацията са това, че машината използва коректни граматически изрази, относително натурална структура на информацията и умее да сравнително успешно да разпознава контрааргументите на събеседниците си още преди да са ги изрекли, посочва професор Рийд.

От време на време обаче Debater говори разбъркано и скача от тема на тема. В някои случай пък аргументите му никак не звучат правдоподобно от гледна точка на хората – според изкуствения интелект, държавната подкрепа за космически програми е по-важна от здравеопазването.

Системата не е проектирана да съди дали информацията, с която борави за аргументите си, е истинска или не, казва Ноам Слоним, изследователят, който ръководите проекта.

По думите му, въпреки това, Debater може да бъде използван като оръжие срещу фалшивите новини, помагайки на хората да определят дали дадена информация е действителна или не.