САЩ и Китай възстановяват военната комуникация: Какво си казаха Байдън и Си
Двамата лидери са обсъдили редица въпроси – от AI до фентанил
Президентът на САЩ Джо Байдън и президентът на Китай Си Дзинпин са се договорили да възобновят военната комуникация на високо равнище, след като двамата лидери се срещнаха лично за първи път от една година насам в сряда, в Сан Франциско, в рамките на конференцията за Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество, съобщава CNBC.
"Връщаме се към пряка, открита и ясна комуникация", посочва Байдън на пресконференция след разговорите.
Тази заявка идва на фона на чести китайски военни учения около Тайван и агресивни маневри в Южнокитайско море, които в последните седмици повишиха напрежението с Филипините. Затова и САЩ държат да съживят военната комуникация, особено след някои инциденти, при които китайски кораби почти се сблъскаха с американски сили.
"Жизненоважни грешки от двете страни могат да предизвикат истински проблеми със сила като Китай или всяка друга голяма държава", коментира още Байдън на брифинга след срещата.
Министерството на отбраната на Китай отказа да води разговори с американските си колеги в началото на февруари след откриването на предполагаем китайски шпионски балон над въздушното пространство на САЩ. Инцидентът с балона забави дългоочакваното пътуване на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен до Китай с повече от четири месеца.
През юни началниците на отбраната на двете страни присъстваха на годишната среща на върха по въпросите на сигурността в Сингапур, но не проведоха официална среща.
Когато Блинкен най-накрая посети Китай, той коментира, че "многократно" е повдигал въпроса за необходимостта от пряка комуникация между военните на двете страни, но не е успял да постигне желаните резултати.
Китай все още не е назначил министър на отбраната, след като в края на октомври освободи генерал Ли Шанфу от поста без обяснение. Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин ще се срещне с китайския си колега, когато бъде избран такъв, коментира пред репортери високопоставен служител от администрацията на Байдън след срещата на върха Байдън-Си.
Като част от споразумението висши военни командири на САЩ, включително тези на тихоокеанските сили на Хаваите, ще се ангажират в контакти с китайските си колеги, добавя служителят. Двете страни също така планират да установят начини, по които капитаните на кораби и други заинтересовани лица да обсъждат инциденти и най-добрите практики за тяхното избягване.
Тайван
По време на пресконференцията Байдън потвърждава позицията на САЩ, че Тайван трябва да запази суверенитета си, въпреки твърденията на Китай за обратното.
Според китайските държавни медии по време на срещата Си е изтъкнал, че Тайван винаги е бил "най-важният и чувствителен" въпрос в отношенията на Китай със САЩ, като е добавил, че Китай "приема сериозно" положителните изявления на САЩ, направени от Байдън по време на срещата между двамата лидери миналата година в Индонезия.
"САЩ трябва да демонстрират конкретни действия, за да отразят позицията си да не подкрепят "независимостта на Тайван", да спрат въоръжаването на Тайван и да подкрепят мирното обединение на Китай. В крайна сметка Китай ще се обедини“, казва Си, цитиран от китайските държавни медии.
Пекин смята Тайван за част от своята територия, без право на самостоятелно осъществяване на дипломатически отношения. САЩ признават Пекин за еднолично правителство на Китай, но поддържат неофициални отношения с Тайван - демократично самоуправляващ се остров.
AI, фентанил и още
Китайските държавни медии съобщават също така, че двете страни са се договорили да установят междуправителствен диалог по въпросите на изкуствения интелект, да създадат работна група за контрол на наркотиците, "значително" да увеличат полетите между двете страни през следващата година и да разширят обмена в области като образование, бизнес и култура.
Високопоставеният служител на американската администрация коментира, че китайците вече са предприели действия по отношение на близо 24 компании, които произвеждат прекурсори за фентанил - пристрастяващ наркотик, който е довел до свръхдози и смъртни случаи в САЩ.
Байдън разкрива, че двамата лидери са се съгласили, че производството на фентанил трябва да бъде "значително ограничено".
По отношение на изкуствения интелект обаче, посочва служителят пред CNBC, е твърде рано за съвместна декларация на двамата лидери, като отбелязва необходимостта да се предотврати неправилното използване на технологията във военни или ядрени операции.
Търговия и санкции
Администрацията на Байдън обяви експортен контрол и санкции срещу китайски компании в опит да ограничи приноса на американските компании за вноса на технологии, които подпомагат китайската армия.
По време на срещата Си отбелязва експортния контрол, инвестиционните бариери и санкциите и призовава САЩ да ги отменят и да осигурят недискриминационна среда за китайските компании.
Байдън от своя страна е повдигнал въпроса за трудностите, свързани с пътуването на американците в Китай, както и за бизнес средата, която не е толкова приветлива, колкото в миналото.
Като цяло обаче анализаторите определят срещата като по-лична от последната такава между двамата лидери.
В публикация в X Байдън нарича срещите си със Си "едни от най-конструктивните и продуктивни дискусии, които сме имали":
"Надградихме върху основите, положени през последните няколко месеца на дипломация между нашите страни, и постигнахме важен напредък".