Не всеки архитект може да се похвали с вроден талант или да си позволи да бъде по-различен. Но не и Франк Гери. Той никога не е живял по правилата.

Награденият с Прицкер архитект прекарва повече от половин век в търсене на нов смисъл на дизайна в архитектурата. От емблематичния музей "Гугенхайм Билбао" (който Филип Джонсън нарича "най-голямата сграда на нашето време") до Фондация "Луи Вюитон" в Париж, Гери впечатлява с причудлив дизайн и майсторско изпълнение.

Проектите на Гери променят ландшафта и слагат нови граници. Вижте няколко забележителни европейски сгради, които са символ на града, в който се намират:

Neuer Zollhof, Дюселдорф, Германия

Комплексът на Гери спомага за трансформацията на Дюселдорф в това, което сега се нарича Media Harbour през 1999 г. Популярността на тройката офис сгради дава поле за изява и за други известни архитекти, като Фумикихо Махи и Мърфи/ Яян.

Vitra Design Museum, Вайл на Рейн, Германия

От началото на 80-те години на миналия век производителят на мебели Vitra е назначил висши архитекти, които да създадат сгради за колежа във Вайл на Рейн. Сред тях е Vitra Design Museum, който отвори врати през 1989 г.

За мястото с площ от 8000 квадратни метра Гери избира прости геометрични форми срещу кубичен обем, обединявайки ги с бели гипсови повърхности и цинкови покриви.

Olympic Fish Pavilion, Барселона, Испания

Монументалната златна рибна скулптура, създадена за Олимпийското село през 1992 г. в Барселона, представлява технологичен пробив за студиото на архитекта, което използва тримерния дизайн, за да реализира концепцията.

Танцуваща къща, Прага, Чешка република

Пражките офиси на холандската застрахователна компания Nationale-Nederlanden са известни още като Фред и Джинджър, благодарение на двойка кули, която приличат на танцуващи.

Сградата от 1996 г., състояща се от от метални мрежи и стъкло, с цилиндър от бетон, е сътрудничество между Гери и местния архитект Владо Милуниц.

Гугенхайм Билбао, Испания

Сателитът на Гугенхайм в Билбао, Испания, е с два пъти по-голяма площ от този в Ню Йорк.

Проектирането и строежът на "Гугенхайм Билбао" до голяма степен не бяха отбелязани от пресата, така че отварянето на сградата през 1997 г. доведе до експлозия на публичност, осигурявайки на Гери име на майстор сред архитектите и разтърсвайки икономиката в Билбао.

Сградата на DZ Bank, Берлин, Германия

В Берлин никоя сграда не може да засенчва Бранденбургската врата. Проектираният от Гери клон на франкфуртската банка DZ Bank & Hines е точно срещу Триумфалната арка, на която Гери отговаря със семпла варовика фасада.

Грандиозната конферентна зала от неръждаема стомана, чиято форма напомня конска глава, е „втъкната“ в атриума на вече 14-годишната офис сграда.

25 -те най-големи архитектурни грешки, които сме виждалиТе са пълна катастрофа

Maggie’s Centre, Дънди, Шотландия

Това са центрове за онкоболни хора и са разработени от техния основател – ландшафтния архитект Маги Кесуик Дженкс. Строителството на центъра, проектиран от Франк Гери, приключва през 2003 г.

Cinémathèque Française, Париж, Франция

Сградата на Rue de Bercy отваря врати през 1994 г. като главен офис на Американския център в Париж, но затваря година и половина по-късно. През 2005 г. става дом на Френската кинематография и архив на историята на киното и театъра.