Държавата трябва да присъства на пристанище „Росенец“ институционално.

Това заяви в интервю пред БНТ министърът на финансите Асен Василев на въпрос за решението на парламента да бъде прекратена концесията на пристанище „Росенец“.

Асен Василев заяви още, че в рафинерията не са извършени нарушения, които да доведат до отнемане на лиценза на „Лукойл“, допълва БТА.

По думите на министъра, процесът с прекратяването на лиценза е започнал след Нова година. Има регламент на Европейския съюз, припомни той.

„Има решение на предишния парламент, в което се казва, че правителството трябва да наблюдава внимателно ситуацията и да е готово, в случай на срив на доставки или спиране на рафинерята, да влезе с екип. Не мисля, че рафинерията е извършила нарушения, които са свързани с отнемане на лиценза“, посочи финансовият министър.

„През 2021 г., когато влязох като служебен министър, на „Росенец“ имаше седем министри на Агенция „Митници“ и това беше цялото присъствие на държавата.

Това, което направих тогава – тези служители бяха увеличени, сложих служители на Националната агенция за приходите (НАП) и „Гранична полиция“ на 24-часови дежурства. Когато пристигат доставки, трябваше да се викат Държавната агенция "Национална сигурност" и Икономическа полиция, за да няма съмнение за нерегламентиран внос“, обясни Асен Василев.

НС прекрати концесията на пристанище „Росенец“ окончателноМинистерството на транспорта и съобщенията поема оперативното управление на съоръжението

Той отбеляза още, че всичко се е отчитало в Агенция „Митници“ и всички камери са се наблюдавали в реално време.

Тази година през март първо се изтегля „Гранична полиция", после се изтегля НАП, защото наблюдавали дистанционно, каза още министърът на финансите. Някой е взел тези решения, по време на служебното правителство са се случили тези събития, отбеляза той.

Министърът на финансите коментира и бюджета за 2023 г., като отбеляза, че през последните години са се вдигнали доста социални плащания. Вдигнаха се заплати на лекари, на учители, в администрацията и въпреки това останахме в трите процента дефицит, каза той.

„Тази година се подсигуриха всички социални плащания в увеличен размер, както е по закон“, заяви Асен Василев и даде пример с пенсиите, учителските и лекарските заплати, както и на медицинските сестри. И пак имаме осем милиарда заложени за инвестиции, надявам се тази година да се изпълнят, добави той.

Без изненади при бюджетните предложения на депутатитеСтраховете за повсеместен популизъм в процедурата по приемане на бюджета като че ли се оказаха преувеличени

„Правим бюджет без напрежение, има искания в размер на около 300 - 400 милиона, които могат да бъдат преразпределени.

Видя се, че България може да се развива, да се инвестира в човешкия капитал и в инфраструктура и да има сравнително нормална социална система, която да намалява неравенствата“, каза финансовият министър.

Според него в парламента има динамика, но правителството работи спокойно, решенията се вземат консенсусно и се правят правилни стъпки за развитието на страната.