Да откажеш хранителен гигант като PepsiCo - чието портфолио включва Lay's, Doritos, Cheetos, Gatorade и Mountain Dew, от мазнините, захарта и солта, сигурно звучи като рецепта за катастрофа.

Точно това обаче е стратегията на Индра Нуи, която оглавява ръководството на компанията от 2006 до 2018 г. По време на нейния мандат нетните приходи нарастват с над 80%.

„В живота на един главен изпълнителен директор всеки ден е предизвикателство“, споделя историята си тя пред CNN.

„Бордовете избират изпълнителни директори, защото те са устойчиви, могат да намерят начин да преминат през всички предизвикателства и да трансформират компанията. Точно това трябваше да направя аз.

Трябваше да се уверя, че портфолиото се променя от съчетание на продукти от типа „лакомство за вас“ и „забавление за вас“, до продукти „по-добре за вас“ и „добре за вас“.

Трябваше да намаля отпечатъка върху околната среда. Да се уверя, че хората се чувстват заредени и развълнувани да дойдат да работят за PepsiCo, като същевременно постигат резултати. Това беше най-голямото предизвикателство.“

Нуи е родена в Мадрас (днес Ченай), Индия, и емигрира в САЩ през 1978 г., за да учи в Училището по мениджмънт в Йейл, където работи и като рецепционистка, за да се издържа.

Постъпва като служител в Pepsi през 1994 г., когато е на 39 години, и преди да стане главен изпълнителен директор, заема длъжността президент и главен финансов директор - роля, която я превръща в първата цветнокожа жена и първия имигрант, оглавил компания в класацията Fortune 50.

„Най-важното за меб беше да се уверя, че съм добър управител на PepsiCo. И така, в онзи момент не мислех за историческата роля, която играех. В ретроспекция обаче осъзнавам, че много отношения аз разруших толкова бариери“, допълва тя.

Щастливо пенсиониране

Fortune обявява Нуи за номер едно в годишната класация „Най-влиятелните жени в бизнеса“ от 2006 до 2010 г., а Forbes я включва в списъка на 100-те най-влиятелни жени в света от 2008 до 2017 г. - последната й година в Pepsi.

„Когато реших да се пенсионирам, бях изтощена, но жънех много успехи. Бях работила 12 страхотни години и всъщност си мислех, че PepsiCo ще ми липсва много. Но на следващия ден бях нов човек и никога не ми е липсвала старата ми работа. Дори за минута.“

От началото на 2019 г. тя е член на борда на директорите на Amazon и член на Управителния съвет на фондацията на Световния икономически форум, както и почетен съпредседател на World Justice Project - организация, която работи за утвърждаване върховенството на закона по света.

Нуи е считана за визионер в историята на американския бизнес и казва, че нейното собствено определение на тази дума е „човек, който вижда бъдещето, но прави промени днес в посока на това бъдеще“.

Да стигне дотук обаче не е лесно и понякога става за сметка на собствения ѝ баланс между работата и личния живот - тема, която тя задълбочено изследва в мемоарната си книга „Моят пълноценен живот“, публикувана през 2021 г.

„Работих невероятно упорито. Това не беше работа, която просто дойде при мен. Заслужих я. Поставих компанията пред себе си. Поставях компанията пред себе си във всеки един момент. Каквото и да правех, исках да съм сигурна, че то ще има значение за компанията.“

Трайно наследство

Поглеждайки назад, тя посочва родителите си като първоначален източник на сила и вдъхновение.

„Родителите ми позволяваха да правя диви неща, като да се катеря по дърветата и да падам и да свиря в рок група - т.е. всичко, което една традиционна жена в Индия не може. Така че, в много отношения, спечелих от лотарията на живота.“

Днес Нуи може да се похвали с най-малко 15 почетни отличия от университети като Йейл, Пенсилвания и Дюк, неин портрет виси в Националната портретна галерия на Смитсониън, а през 2021 г. е включена в Националната женска зала на славата.

Омъжена е за бизнесмена Радж К. Нйи от 1981 г., с когото живеят в Кънектикът и имат две дъщери. Притежават и сериозна колекция от китари.

„Много от тези китари са моя собственост, но когато музиканти свиреха за полувремето на шоуто на PepsiCo или за концерт, екипът ни им даваше една от моите китари и казваше: Може ли да я подпишете?“, казва Нуи, която свири на китара в рок група през студентските си години в Индия.

„Там са Блейк Шелтън и Ъшър. Има Лайънъл Ричи, Дон Фелдър (бивш член на The Eagles). Вече не свиря, защото просто нямам време. Но ги гледам и си спомням за всички тези изпълнения на полувремето или за местата, където се запознах с тези изпълнители, и не мога да повярвам, че се запознах с Блейк Шелтън!“

Запитана за своето трайно наследство, тя посочва младите хора, на които е била ментор в Pepsi и които сега заемат водещи позиции в корпоративния свят.

„Хората ви помнят не само заради приноса в бизнеса, но и заради онези, които сте развили, възпитали, наставлявали.

Гледам ги и си казвам: „Хей, ти премина през моята школа за тежки удари и се справяш чудесно!“, допълва Нуи.