Асен Василев: Проверките в австрийските вериги не са свързани с Шенген
"Натиск не се оказва. Проверки текат в 500-700 фирми в страната в момента".
Това заяви министърът на финансите Асен Василев, цитиран от БТА. Той коментира появилата се публична информация за данъчни проверки в австрийските вериги за хранителни стоки и горива Billa и OMV.
Министър Василев увери, че проверките не са свързани с позицията на Австрия за присъединяването ни в Шенген.
Той подчерта, че такива проверки се извършват на хранителни вериги, както и обекти, където има стоки с висок фискален риск и са свързани с влизането на обезпечителните мерки за събираемост от 1 януари т.г.
На въпрос реалистичен ли е призивът на представители на българския бизнес да се бойкотират австрийски стоки, Василев отговори: "Това е въпрос към българските потребители, а не към българското правителство. Бизнесът е свободен да отправя каквито иска призиви към българските граждани".
"Това, което ние правим, където наистина има диференцирано поведение спрямо Австрия, са проверките на Агенция "Митници". Всички товари от и до Австрия минават пълния набор от проверки.
Освен през Българската агенция по безопасност на храните, минават през проверка и на рентген. Ако се установи проблем там, минават и през ръчна проверка на товарите. Това е по искане на австрийската страна за засилени проверки от и до Австрия.
Създаде се известно напрежение по границите, тъй като количеството рентгени е ограничено. Имаме предвидено в бюджета тази година да го увеличим значително, но само по външните граници на Европейския съюз.
В момента на ГКПП "Капитан Андреево", от десет ленти за тирове, имаме рентгени само по две. Трябва да подсигурим всички останали. Това ще се случи по другите външни граници. Инвестиция в допълнителна апаратура на вътрешноевропейските граници няма да правим, така че там може да се очакват забавяния", обясни още министърът на финансите, цитиран от БТА.
Денков: Единственото, което ни спира за еврозоната, е по-високата инфлация Вече не сме най-евтината работа ръка, като с повишаването на доходите сме изпреварили Унгария и България вече е предпоследна, каза още премиерът
На въпрос дали би заел вицепремиерски пост след предстоящата премиерска ротация в редовното правителство, Асен Василев отговори: Това ще реши парламентът. „Създаването на един кабинет означава, че той трябва да получи парламентарна подкрепа. За да получи парламентарна подкрепа, това означава депутатите на „Продължаваме промяната – Демократична България“ и ГЕРБ-СДС да подкрепят въпросния кабинет.
Това минава през дискусии между премиера, който ще води този кабинет и който трябва да може да подбере екип, с партиите, от които се иска парламентарна подкрепа. Както стана и предишния път“, допълни той.
Ротацията в премиерския пост се очаква през март, когато вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел трябва да замени министър-председателя Николай Денков.