Европейските дипломати изпитаха известно облекчение относно формата на кабинета на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, когато той избра републиканеца от Флорида Марко Рубио за първи дипломат на Америка.

Но това не продължи дълго.

Последвалите избори на републиканеца – малко познатият водещ на Fox News Пийт Хегсет за министър на отбраната и Тулси Габард за директор на националното разузнаване - засилиха опасенията, че Европа може да се наложи да се подготви за най-лошото и да разчита по-малко на традиционния си съюзник в НАТО в един свят, раздиран от стратегически огнища на напрежение.

Габард, бивш член на Конгреса, която е известна с това, че се занимава с теории на конспирацията, среща се със сирийския лидер Башар Асад и прегръща руския президент Владимир Путин, е разглеждана като особено зашеметяващ избор.

„Това е наистина ужасяващо“, пише в X Натали Лоазо, бивш френски министър по европейските въпроси при президента Еманюел Макрон, а сега европейски депутат в неговата група „Обновена Европа“.

„Времето на европейската сдържаност и надеждата, че САЩ ще ни защитят, приключи“, заявява и Мари-Агнес Щрак-Цимерман, германка, която оглавява подкомисията по сигурност и отбрана на Европейския парламент.

Марек Магировски, бившият полски посланик във Вашингтон, пък акцентира на нейните предишни „проруски“ коментари. Три дни след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. тя призова лидерите на Русия, Украйна и САЩ да „прегърнат духа на алоха“ и да се споразумеят нападнатата страна да стане неутрална.

„Тъй като тя става ръководител на цялата разузнавателна общност на САЩ, това със сигурност е много обезпокоителен сигнал“, казва той по полската телевизия, цитиран от POLITICO.

Ранни надежди

Когато в началото на седмицата името на Рубио се появи като избор на Тръмп за държавен секретар, първоначалната реакция беше предпазливо оптимистична. Дипломати, експерти и служители в Европа, Великобритания и Израел отбелязаха, че той е опитен външнополитически кадър, който подкрепя НАТО, твърд е към Иран и иска да защити Тайван от евентуална китайска инвазия.

Майк Уолц, бивша зелена барета, избран за съветник по националната сигурност, също беше смятан за добър избор. Външнополитическият анализатор Улрих Шпек определя първоначалната реакция като „голямо облекчение“.

Но след като имената на Габард и Хегсет се появиха официално в общественото пространство, настъпи много голямо объркване.

„Не съм сигурен дали наистина е възможно да се направят някакви разумни прогнози за посоката на развитие на тази администрация въз основа на подбора на персонала“, казва европейски дипломат пред POLITICO. „Големият въпрос е какво казват номинациите за подхода на Тръмп към властта и дали някой може да окаже сдържащо влияние. Това, което е ясно, е, че няма да има никаква противотежест на Тръмп. Те са му задължени за всичко.“

Служители и дипломати от блока отбелязват пред изданието, че Тръмп има навика да измества настрана служители от кабинета и дори разузнавателните служби на САЩ в стремежа си към директни договорености с автократи като Путин и Си Дзинпин, и са скептични, че някой може наистина да обуздае инстинктите му.

През последните месеци Рубио и Уолц значително промениха линията си по отношение на Украйна, за да се доближат до призивите на Тръмп за мирно споразумение. По-рано тази година сенаторът от Флорида дори гласува против голям пакет от помощи за Киев.

Като се има предвид рискът от булдозерна външна политика на Тръмп, друг дипломат от ЕС смята, че блокът трябва да се подготви да поеме по-голяма тежест по отношение на Украйна.

„От първата итерация на президентството на Тръмп знаем колко непредсказуеми могат да бъдат политиките му“, казва той. „Дори ако тези двама господа - Рубио и Уолц - възприемат по-умерен подход към Украйна, това не освобождава ЕС от задължението да се подготви да направи повече.“

В Киев официалните лица се притесняват да направят какъвто и да е коментар от страх да не разгневят Тръмп. Служител на украинското разузнаване дори се опитва да придаде положителен образ на Габард, като коментира пред POLITICO, че работата ѝ ще бъде „само подготовка на информация за Белия дом“ и няма да включва реална политика.

Той също така се опитва да омаловажи предишните ѝ прокремълски коментари с думите: „Всичко, което мога да кажа, е, че човек, който прави изявления, които не са проукраински, невинаги работи за руски пари. Той или тя просто може да има различно виждане за нещата.“

Сериозен държавен секретар

От изборите на Тръмп за длъжности в областта на външната политика и сигурността Рубио е далеч най-познат сред съюзниците на Вашингтон. През последните пет години той е посетил Европа два пъти - веднъж през 2017 г. в Германия и Франция и отново през 2020 г. в Чешката република, Полша, Турция и Обединеното кралство.

Том Тугендат, консервативен британски депутат и бивш министър, който познава Рубио от десетилетие, го определя като „сериозна фигура“ с „ясен глас“ по теми като Китай. Двамата споделят ястребска позиция спрямо Пекин и са в списъка му на санкционираните лица.

„Той е човек, който от много дълго време инвестира в много отношения по света и който се е доказал като сериозен играч“, кавза Тугендат, добавяйки, че Валц също е „сериозен човек“.

Павел Фишер, чешки сенатор, който познава Рубио благодарение на съвместната им работа за Интерпарламентарния алианс за Китай (IPAC), го нарича „важен лидер“, събрал законодателите по света, за да се съсредоточат върху Пекин.

„Ястребовата позиция на Рубио по отношение на Китай го прави подходящ за Тръмп, който по време на първия си мандат настояваше европейските съюзници да предприемат действия срещу китайските технологични компании Huawei и ZTE“, казва Фишер.

Анализаторите са категорични, че Рубио и Уолц ще засилят натиска върху Европа за увеличаване на разходите за отбрана, но в крайна сметка ще запазят предишните ангажименти на Вашингтон към Украйна и Тайван.

Шпек смята, че е малко вероятно Рубио да подкрепи споразумение, което би позволило на Путин да обяви победа над Киев.

„Що се отнася до Украйна, сега има известна надежда, че САЩ няма просто да я изоставят, а ще се включат в сериозен процес, който не дава на Русия победа по един или друг начин“, смята той.

Като положителен знак се приема и фактът, че след назначаването си Уолц обеща в публикация на Х, че „Америка ще държи съюзниците си близо“ и „няма да се страхува да се противопоставя на нашите противници“.

Опасения относно Габард

По отношение на Габард има много по-малко оптимизъм.

„Това е много важно и лошо решение“, пише Франсоа Хайсбург, старши съветник за Европа в Международния институт за стратегически изследвания, в X. „Надявам се, че Сенатът ще блокира нейното утвърждаване - но не очаквам това да се случи.“

По отношение на по-ранните назначения, Хайсбур добавя: „Въпросът е не толкова могат ли да обуздаят Тръмп, а ще искат ли да го направят“

Длъжностни лица като Джим Матис, пенсиониран генерал от морската пехота, който изпълняваше длъжността министър на отбраната в продължение на две години по време на първия мандат на Тръмп, бяха възприемани като сдържащи сили или „възрастни в стаята“ при назначаването си - само за да бъдат уволнени, след като изразиха несъгласие с президента.

Джон Болтън, който беше съветник по националната сигурност на Тръмп от април 2018 г. до септември 2019 г., предупреди през октомври, че външнополитическата позиция на новоизбрания президент вероятно ще бъде много по-радикална по време на втория му мандат. По думите му „вероятността той да се оттегли от НАТО е много голяма.“

„Очакват ни много, много тежки няколко години в трансатлантическите отношения“, казва в закючение Хайсбург.