Номинацията на сенатор Марко Рубио за държавен секретар на САЩ, вероятно най-важният дипломат в света, може да промени хода на отношенията на САЩ както с техните противници, така и със съюзниците им.

Рубио, смятан за външнополитически „ястреб“, критикува остро Китай и Иран, които са смятани за най-големите икономически и геополитически противници на САЩ. Също така обаче той е нееднозначен по отношение на продължаващата подкрепа за Украйна, като повтаря позицията на Тръмп, че войната с Русия трябва да приключи.

Работейки като заместник-председател на сенатската комисия по разузнаване и член на комисията по външни отношения, Рубио беше официално предложен за държавен секретар от Тръмп късно в сряда, когато той обяви своя висш екип за Белия дом.

„Той ще бъде силен защитник на нашата нация, истински приятел на нашите съюзници и безстрашен воин, който никога няма да отстъпи пред нашите противници“, заяви Тръмп в пост в своята социална платформа Truth.

Номинацията на Рубио, заедно с неговата напориста позиция по въпросите на външната политика и критиките към съперниците на Америка, може да облекчи опасенията на съюзниците на САЩ, че най-мощната икономика в света се оттегля от световната сцена.

Преди номинацията си и след изборната победа на Тръмп Рубио посочва пред CNN, че САЩ навлизат в „ера на прагматична външна политика“.

„Светът се променя бързо. Знаете, че противниците се обединяват - Северна Корея, Иран, Китай, Русия – и все повече се координират“, казва Рубио. „Това ще изисква от нас да бъдем много прагматични и мъдри в начина, по който инвестираме в чужбина, и в това, което правим.“

Отношенията между Тръмп и Рубио невинаги са били лесни. И двамата се кандидатираха за президент през 2016 г., като по време на кампанията за републиканската номинация влязоха в ожесточени сблъсъци. Тръмп определи Рубио като „малкия Марко“, а Рубио се подиграваше с „малките ръце“ на Тръмп. По това време Рубио критикуваше изолационистката външнополитическа позиция на Тръмп. Още през 2016 г. той заяви, че „светът без американска ангажираност е свят, с който никой от нас не иска да живее“. Той се противопостави на позицията, че САЩ дават повече, отколкото получават от взаимодействието си с международната общност.

Оттогава обаче бъдещият държавен секретар се е помирил с новоизбрания президент, подкрепяйки го в президентската му кампания.

CNBC прави преглед на коментарите на 53-годишния политик относно някои от най-големите външнополитически предизвикателства на САЩ, които сигнализират какво можем да очакваме от бъдещия държавен секретар.

Китай

Сенатор Рубио е известен ястреб, когато става въпрос за Китай, което го сближава с новоизбрания президент Тръмп, който обеща да коригира търговските дисбаланси с Пекин. Една от мерките на републиканеца е налагането на мита върху китайските стоки в размер на 60% или повече, след като встъпи в длъжност.

Тази политика вероятно ще се хареса на Рубио. В сенатската си биография той е описан като „водещ в усилията за възстановяване на баланса в отношенията ни с комунистически Китай“. Рубио е силно критичен към икономическата мощ на Китай, като в последния си доклад за индустриалната политика на страната заявява, че „чрез кражби, изкривяващи пазара субсидии и стратегическо планиране Пекин сега е водещ в много от отраслите, които ще определят геополитическото надмощие през 21-ви век“.

„Този доклад трябва да послужи като сигнал за събуждане на законодателите, изпълнителните директори и инвеститорите“, заявява Рубио и призовава за „усилия на цялото общество за възстановяване на страната ни, преодоляване на предизвикателството на Китай и запазване на факела на свободата за идните поколения“.

През 2020 г. той и други високопоставени американски служители бяха санкционирани от Китай по време на кръг от санкции между двете страни.

Иран и Израел

Не е сигурно как администрацията на Тръмп и бъдещият държавен секретар Рубио ще подходят към Иран, тъй като и двамата републиканци дават смесени сигнали, когато става въпрос за наказателна или по-прагматична политическа позиция.

Тръмп предизвика международно недоумение по време на първия си мандат, след като през 2018 г. разтрогна ядрената сделка с Техеран и отново наложи хапещи санкции на страната. Според критиците му това ще стимулира иранският потенциал за ядрено оръжие, вместо да го спре.

Преди победата си на изборите миналата седмица Тръмп обаче даде знак, че е отворен за постигане на ново ядрено споразумение, като заяви пред репортери в Ню Йорк: „Разбира се, бих го направил“.

„Трябва да сключим сделка, защото последствията са неприемливи. Трябва да сключим сделка“, каза той в коментар, цитиран от POLITICO.

От своя страна президентът на Иран Масуд Пезешкян заяви във вторник, че страната „ще трябва да се справи със САЩ на регионалната и международната арена“, давайки сигнал, че Техеран също може да бъде отворен за преговори.

Едно ново ядрено споразумение обаче може да не се приеме добре в Израел - страна, на която Тръмп се представяше за „защитник“ по време на предизборната си кампания. Рубио също е яростен критик на Иран и твърд поддръжник на Израел. Той не спира с атаките си срещу иранските пълномощници „Хамас“ и „Хизбула“, съответно в Газа и Ливан.

В края на септември Рубио подкрепи израелския въздушен удар, при който беше убит лидерът на „Хизбула“ Хасан Насрала, като заяви пред NBC News, че „Израел няма друг избор, освен да се защити.

„Заличаването не само на Насрала, но и на висшето ръководство на тази зловеща организация, според мен, е в услуга на човечеството“, посочи той, добавяйки, че целта на Иран в Близкия изток е „да се стреми да изгони Америка от региона и след това да унищожи Израел“.

Рубио не изключва и възможността да предприеме прагматичен подход към Техеран. Отново пред NBC News той коментира, че „ако иранският режим утре каже: „Ще спрем да се опитваме да станем регионална сила, ще спрем ядрените си оръжия, ще спрем да спонсорираме тероризма, ще спрем да се опитваме да ви убием - което се опитват да направят с Доналд Тръмп - ще спрем всички тези неща“, теоретично – да, бихме могли да говорим.“

Все пак той добавя, че този сценарий е „малко вероятен, защото това е самата движеща мисия и цел на режима“. Иран отрича обвиненията на САЩ, че Техеран е свързан с предполагаемия заговор за убийството на Тръмп.

Украйна

Широко разпространено е мнението, че бъдещата администрация на Тръмп ще бъде много по-враждебно настроена към предоставянето на повече военна помощ на Украйна. Това значително ще възпрепятства способността на Киев да продължи да се бори срещу Русия. Също така се счита за вероятно администрацията на републиканците да подтикне Зеленски към мирни преговори с Русия, в които той ще бъде принуден да отстъпи окупирани земи като част от мирно споразумение.

Рубио настоява, че „не е на страната на Русия“, но в края на септември заявява пред NBC News, че „за съжаление реалността е такава, че начинът, по който войната в Украйна ще приключи, е с уреждане на въпроса чрез преговори“.

„Надяваме се, че когато това време настъпи, украинската страна ще има повече лостове за влияние, отколкото руската. Според мен това наистина е целта тук. И мисля, че това се опитва да каже Доналд Тръмп“, казва Рубио.

Първоначално сенаторът беше яростен поддръжник на Украйна, но неговата и на други републиканци подкрепа намаля, тъй като сметката за финансиране се натрупа след 32 месеца война и тъй като вътрешните проблеми на САЩ остават нерешени.

Рубио е сред малката група твърдолинейни републиканци, които през април гласуваха против пакет от помощи в размер на 95 млрд. долара за подпомагане на Украйна, Тайван и Израел. Тогава той се мотивира, че е против законопроекта, защото САЩ не правят достатъчно, за да се справят с вътрешните си предизвикателства - сигурността на границите и имиграцията.