„Пазарът е прав“: Защо намаленията на лихвите ще са по-малко след победата на Тръмп
Федералният резерв може да извърши по-малко намаления отколкото се очаква, ако глобалните мита на новоизбрания президент се наложат, смята бившият член на Фед Лорета Местър
Федералният резерв на САЩ би могъл да намали лихвените проценти през следващата година в по-малка степен, отколкото се очакваше досега, ако предложените от новоизбрания президент Доналд Тръмп глобални мита се наложат.
Това мнение изрази финансистът и бивш член на Фед Лорета Местър, цитиран от CNBC. Тя посочи, че перспективите на централната банка ще се променят при фискалните планове на бъдещата републиканска администрация и че пазарите може да се окажат прави, като прогнозират по-малко от предвидените 4 намаления.
„През следващата година темпът на съкращенията ще бъде повлиян от това накъде се движи фискалната политика“, заяви Местър по време на панел на годишната европейска конференция на UBS, организирана в Лондон.
„Моето мнение е, че пазарът е прав, вероятно няма да има толкова много съкращения догодина, колкото се предполагаше или очакваше през септември“, добави Местър, която беше президент на Федералния резерв в Кливланд до пенсионирането си по-рано тази година.
Пазарите вече ревизираха прогнозите си за намаляване на лихвените проценти след изборната победа на Тръмп миналата седмица, като нараснаха спекулациите около предложенията му за налагане на мита и последиците за световната икономика.
По време на предизборната си кампания републиканецът се зарече да възобнови търговската война, започнала по време на първия му мандат, като заяви, че ще наложи обща забрана от 10% до 20% върху целия внос от САЩ и особено наказателна по-висока ставка от 60% до 100% върху китайските стоки.
Икономистите предупредиха, че подобни мерки могат да предизвикат инфлация.
В резултат, сега пазарите очакват намаления на стойност 50 базисни пункта през първата половина на 2025 г., последвани от още 25 базисни пункта през втората половина, сочат средните прогнози, цитирани от Reuters.
Това би довело до понижаване на лихвения процент по федералните фондове до 3%-3,25 % до края на 2025 г., което е малко под медианната прогноза на централната банка за „точкова диаграма“.
Местър също така очаква по-малко от четири намаления следващата година, макар че все още вижда потенциал банката да намали процентите на заседанието си през декември.
В този момент може да се очаква, че създателите на финансови политики ще представят „първи поглед“ как фискалните предложения на администрацията на Тръмп ще се отразят на прогнозите, смята Местър.
По-подробна информация за пълния фискален пакет и неговото отражение върху паричната политика обаче се очаква едва в началото на следващата година.
„Това няма да бъдат само мита. Има неща, свързани с имиграцията, вероятно ще има неща, свързани с данъците, и ще има разходи. Всички те заедно трябва да дадат информация дали са се променили перспективите за икономиката на САЩ“, допълва финансистът.
На този фон, загрижеността за последиците от фискалните планове на Тръмп, особено по отношение на митата, нараства все повече.
Управителят на Централната банка на Финландия и член на Европейската централна банка Оли Рен предупреди във вторник, че въздействието на подобни налози ще бъде „пагубно“ за световната икономика, но добави, че Европа трябва да бъде подготвена за тази възможност.
„Значителните вносни мита, които се подготвят на думи, биха могли да имат пагубни последици за световната икономика“, заяви Рен по време на панела на UBS. „Търговската война е последното нещо, от което се нуждаем. Ако тя започне, ЕС не трябва да е неподготвен, както беше през 2018 г.“, допълни финансистът.