Недостиг на храни и таланти: Накъде ще тласне масовата депортация икономиката на САЩ
Според оценките на Американския съвет по имиграция БВП на САЩ ще се свие с 1,1 до 1,7 трилиона долара, ако Тръмп изпълни това си обещание
Новоизбраният президент Доналд Тръмп спечели Белия дом отчасти благодарение на обещанията си да ограничи имиграцията с целенасочени политики. Те варират от изпращане на престъпници в родните им страни до масови депортации. По време на кампанията той обеща да прекрати временния защитен статут, който позволява на работници от избрани държави да работят в САЩ.
Ако някои от по-мащабните усилия за депортиране се осъществят, експертите твърдят, че ще има вълнообразни ефекти, които ще се усетят в повечето сектори на американската икономика, по-специално в строителството и селското стопанство. Икономистите и специалистите по труда са най-загрижени за икономическото въздействие на политиките за депортиране на работници, които вече са в САЩ - както с документи, така и без.
„На сутринта след изборите седнахме като ръководен екип и проучихме какво означава това за наличието на таланти“, казва пред CNBC Джейсън Леверант, президент и главен оперативен директор на AtWork Group, агенция за подбор на персонал. Тя осигурява търговски персонал в 39 щата в сфери, свързани с имигрантите, като складове, промишленост и селско стопанство.
Работниците в тези отрасли вече са в недостиг. Макар че най-лошата криза на пазара на труда, предизвикана от икономическия бум след пандемията, вече е отминала и през последните месеци търсенето и предлагането на работна ръка отново са в баланс, броят на наличните работници в икономиката на САЩ продължава да бъде внимателно следен. Масовата депортация би изострила този икономически проблем, твърдят работодатели и икономисти.
„Ако предложените имиграционни политики станат реалност, това може да има значително въздействие“, казва Леверант, като цитира оценки, според които програмата за масова депортация може да остави до един милион трудни за запълване потенциални работни места.
Колко имигранти без документи работят в САЩ
Съществуват различни статистически данни за броя на имигрантите без документи в Съединените щати. Според левия Център за американски прогрес броят им е около 11,3 милиона, като 7 милиона от тях работят. Американският съвет по имиграция, група, подкрепяща разширяването на имиграцията, също посочва, че броят на хората без документи в САЩ е около 11 милиона. Според независимия изследователски център Pew те са около 8 млн. души.
„Има милиони, много милиони хора без документи, които работят в сферата на търговията. Нямаме американци, които да вършат тази работа“, казва Чад Принки, главен изпълнителен директор на Well Built Construction Consulting, която работи със строителни компании. „Имаме нужда от тези работници. Това, което всички искаме, е те да бъдат регистрирани. Искаме да знаем кои са, къде са и да сме сигурни, че плащат данъци, но не искаме да ги няма.“
Леверант добавя, че все още се уточнява как ще бъдат запълнени работните места, загубени в резултат на една масова депортация.
„Ако привличаме таланти от една област в друга, след това някой друг ги губи“, казва Леверант. „Това е доста важно и трябва да сме готови с план.“
Той не се притеснява от загубата на някой от 20 000-те работници, които AtWork изпраща на различни места, тъй като техният статут се проверяв. Но ако други компании загубят работници, те ще разчитат още повече на агенции за подбор на персонал като AtWork за таланти, които и без това са в недостиг. А търсенето и предлагането диктуват заплатите на работниците и ще трябва да се повишат. Това ще се разпространи по цялата верига на доставките чак до супермаркета или магазина за спортни стоки.
„Сега играем дългосрочна игра, болката ще се усети и ще видим недостиг, забавяне и закъснения на всички фронтове“, смята Леверант.
Сред вероятните последици от ограниченото предлагане на работна ръка са продукти, които не достигат до пазара, тъй като няма достатъчно работници, които да ги доставят до дистрибуцията, или забавени строителни проекти.
Притеснения за квалифицираната работна ръка
Съществуват и опасения за това как по-строгата имиграционна политика може да окаже отрицателно въздействие върху квалифицираните работници.
„Това би засегнало не само нискоквалифицирана работна ръка. То би се отразило и на технологичните служители и инженерите. Там също нямаме достатъчно квалифицирани кадри, за да запълним работните места“, казва Леверант и добавя, че не предвижда лекари и учени да бъдат събирани и депортирани, но ограниченията за визите H-1B и като цяло по-неблагоприятната атмосфера могат да възпрат талантите да пристигат в САЩ.
Джейнъс Холингсхед, ръководител на отдела за разширяване на Uber Works, подразделение на компанията за споделено пътуване за наемане на персонал, е съгласна, че технологичните компании ще бъдат засегнати.
„Технологичната индустрия разчита до голяма степен на имигрантите, за да заемат високотехнологични, ключови роли“, казва тя и припомня, че по време на първото президентство на Тръмп Uber информира всички технологични работници с визи H-1B, че ако отидат в родните си страни за почивка, може да не успеят да се върнат.
Според Американския съвет по имиграция по време на първата администрация на Тръмп правителствената служба е отказала по-голям процент от петициите H-1B, отколкото през предходните четири години, но много от отказите са били отменени. Това е довело до по-ниско ниво на откази като цяло през фискалната 2020 г. - 13% спрямо 24% през 2018 г. През фискалните 2021 и 2022 г. са регистрирани най-ниските нива досега.
Холингсхед казва, че технологичните компании в Съединените щати ще бъдат принудени да търсят технологични таланти от пренебрегваните в момента групи хора, които вече са в страната.
„Компаниите в САЩ ще трябва да измислят как да направят това или да се изправят пред още по-тежък недостиг на работна ръка“, предупреждава тя.
На митинга си в Медисън Скуеър Гардън в Ню Йорк непосредствено преди изборите Тръмп заяви: „На първия ден ще стартирам най-мащабната програма за депортиране в американската история, за да изгоним престъпниците“.
А Дейвид Леополд, председател на групата по имиграционна практика в адвокатската кантора U.B. Greensfelder, казва, че „не би отписал неговия процес на масова депортация като реторика“.
„Трябва да приемем, че той има предвид това, което казва“, смята Леополд.
И все пак масовите депортации могат да се окажат трудни за осъществяване.
„Много е скъпо да се отстранят 11 милиона души“, казва Леополд, като прогнозира, че Тръмп ще трябва да използва както федералните агенции, така и местните правоприлагащи органи, за да събира имигрантите.
Американският съвет по имиграция изчислява, че при една по-дългосрочна операция за масова депортация, насочена към един милион души годишно - която според него отразява „по-консервативните предложения“ - разходите ще възлизат средно на 88 млрд. долара годишно.
Но в интервю за NBC News Тръмп омаловажава опасенията относно разходите.
„Не става въпрос за цена“, казва той. „Ние нямаме избор. Когато хората са убивали и убиват, когато наркобароните са разрушавали държави, сега ще се върнат в тези държави, защото няма да останат тук. Това няма цена“.
Според Леополд промените, предизвикани от политиките на Тръмп, могат да достигнат до потребителите под формата на повишаване на цените, проблеми с доставките и ограничен достъп до стоки и услуги.
Щети в строителството
Нан Ву, директор по изследванията на Американския съвет по имиграция, повтаря опасенията на други, като прогнозира сътресения за потребителите, ако броят на депортациите се покачи.
„Масовите депортации ще изострят продължаващия недостиг на работна ръка в САЩ, особено в отраслите, които разчитат в голяма степен на имигранти без документи“, казва Ву, като цитира изследване, според което строителната индустрия ще загуби всеки осми работник. „Премахването на толкова много работници в рамките на кратък период от време ще повиши разходите за строителство и ще доведе до забавяне на изграждането на нови жилища, което ще ги направи още по-недостъпни в много части на страната“.
Според нея същото се отнася и за селското стопанство, което също ще загуби всеки осми работник.
„Ако разгледаме конкретни професии, около една четвърт от селскостопанските работници са без документи. Загубата на селскостопанските работници, които отглеждат, събират и опаковат нашата храна, ще навреди на вътрешното производство и ще повиши цените“, смята Ву.
По данни на Министерството на земеделието на САЩ процентът на селскостопанските работници без документи през 2018 г. - последната година, за която има данни - е 41%, като той е най-голям в Калифорния.
Според оценките на Американския съвет по имиграция БВП на САЩ ще се свие с 1,1 до 1,7 трилиона долара.