Лидерите на водещите технологични компании побързаха да поздравят Доналд Тръмп за неговата убедителна победа на изборите, опитвайки се да възстановят мостовете с новоизбрания президент и неговия най-лоялен приятел в Силициевата долина - Илон Мъск.

Главните изпълнителни директори на Amazon, Apple, Google, Meta и Microsoft публикуваха поздравителни съобщения в социалните мрежи в сряда, което беше в контраст с тяхната по-предпазлива реакция към резултатите от изборите през 2016 г. и 2020 г.

Оттогава техните компании са изправени пред сериозни регулаторни разследвания и антитръстови заплахи като част от репресиите от страна на администрацията на Джо Байдън.

Сега те могат да спечелят много от по-благосклонното отношение на Тръмп към технологиите и бизнеса, пише в коментар Financial Times.

Мъск вече прие ролята на посланик на Тръмп в света на технологиите, след като похарчи над 100 милиона долара за подкрепа на кампанията му и оглави безмилостен кръстоносен поход с десетки публикации на ден в X. В замяна Тръмп го нарече „супергений” и му обеща широкообхватна консултативна роля, фокусирана върху намаляване на държавните разходи и регулации.

Най-богатият човек в света – който управлява Tesla, SpaceX и xAI – публикува емотикони с американски флаг в отговор на поздравленията към Тръмп от Тим Кук (Apple) и Сатя Надела (Microsoft).

„Америка е нация от строители. Скоро ще бъдете свободни да строите“, написа Мъск в своя профил.

Ето какво се надяват да спечелят от президентството на Тръмп технологичните лидери:

По-лесни сделки

Очаква се вторият мандат на Тръмп да бъде незабавен катализатор за корпоративни поглъщания и сделки с частен капитал, които бяха парализирани от години заради засиления контрол от страна на надзорните органи на конкуренцията и заради високите лихвени проценти.

Вместо да придобиват лесно обещаващи стартиращи фирми в областта на изкуствения интелект, компании като Microsoft, Amazon и Google трябваше да проявяват креативност, наемайки техните основатели или лицензирайки технологията им, което им позволи да избегнат по-конвенционалния антитръстов контрол.

Страховете от отхвърляне на сделки блокира и стартиращите фирми, подкрепени от рискови предприятия, от реализирането на доходоносни продажби.

Техният основен антагонист е Лина Кан, председател на Федералната търговска комисия, в съюз с Джонатан Кантър, ръководител на антитръстовия отдел в Министерството на правосъдието. Двамата блокират сделки за сливания и придобивания, насочвайки се към технологични монополи и проучвайки внимателно партньорствата между стартиращи AI компании и големи технологични гиганти, включително Microsoft.

Кан и Кантър оглавиха енергична кампания срещу корпоративната власт на технологичните гиганти, но мнозина предричат, че дните на Кан са преброени. Мъск написа в X миналата седмица, че тя „скоро ще бъде уволнена“.

По-малко антитръстови трусове

Завръщането на Тръмп в Белия дом може да означава и по-малко антитръстови разследвания в САЩ и Европа.

„Поздравления за победата на президента Тръмп! Очакваме с нетърпение да свържем с вас“, написа изпълнителният директор на Apple Кук в X.

През 2016 г. Кук помогна за набирането на средства за съперничката на Тръмп, Хилъри Клинтън, но очарова Тръмп по време на първия му мандат. Иначе Кук се държи като цяло неутрално, тъй като компанията му е подложена на натиск от коалиция от глобални регулатори.

Анализаторите спекулират, че Тръмп може да нареди на Министерството на правосъдието да прекрати делото си за монопол срещу Apple, заведено по-рано тази година. Производителят на iPhone ще бъде глобен и от ЕС, към чиито регулации Тръмп не крие презрението си.

През октомври Тръмп каза в подкаст интервю, че Кук му се е обадил, за да се оплаче от скорошно решение на съда на ЕС, което изисква компанията да плати 13 милиарда евро просрочени данъци в Ирландия, както и антитръстова глоба от 1,8 милиарда евро през март заради потискане на конкуренцията при услугите за стрийминг на музика.

„Кук каза, че използва тези пари, за да управлява своето предприятие“, обясни Тръмп. „Казах му, че първо трябва да бъда избран, но няма да им позволя да се възползват от нашите компании. Това няма да се случи.”

И все пак Тръмп и неговите последователи имат сложна връзка с антитръстовото правоприлагане, като Джей Ди Ванс преди е изразявал подкрепа за Кан.

По-„свободни“ социални мрежи

Социалните медийни компании се опитват да избегнат предизвикването на гнева на Тръмп, който ги обвини в цензура и заглушаване на консервативната реч. През 2022 г. Тръмп каза, че ако бъде преизбран, ще подпише изпълнителна заповед, забраняваща на федералните агенции да „съгласуват с всяка организация, бизнес или лице за цензуриране, ограничаване, категоризиране или възпрепятстване на законната реч на американски граждани“.

Марк Зъкърбърг, чиито компании включват Facebook и Instagram, изглежда затопли отношението си към Тръмп през последните няколко месеца. През лятото той нарече Тръмп „негодник“ за реакцията му на опит за убийство и написа писмо до ръководената от републиканците съдебна комисия на Камарата на представителите, обвинявайки Байдън в многократен натиск върху Meta да „цензурира“ определено съдържание за Covid-19 по време на пандемията.

В четвъртък той написа в Threads, неговия X клонинг, за да поздрави Тръмп за „решителната победа“, добавяйки: „Очаквам с нетърпение да работя с вас“.

Една от най-внимателно наблюдаваните саги ще бъде потенциалната забрана на TikTok от САЩ поради опасения за националната сигурност, свързани с китайската компания майка ByteDance. Тръмп предложи забрана на TikTok, когато беше президент през 2020 г. Оттогава той промени позицията си, твърдейки, че няма да забрани приложението, защото е в интерес на Америка да гарантира, че има конкуренция на Facebook на Зъкърбърг.

TikTok съди правителството, за да спре законодателството, прието по време на администрацията на Байдън, което изисква приложението да прекрати връзките си с ByteDance или да спре в САЩ до средата на януари. Забраната на приложението за кратко видео на стойност 230 милиарда долара може да навреди на най-големите американски инвеститори, включително Susquehanna International Group, която притежава 15%, и Coatue Management, която притежава по-малко от 5%. Джеф Яс, съосновател и управляващ директор на SIG, е основен републикански дарител.

Изкуствен интелект

Подходът на САЩ към изкуствения интелект е сред най-големите политически проблеми, като дебатите относно регулирането и безопасността на бързо развиващата се технология продължават.

Тръмп не е формулирал собствена теза към AI, но nо време на първия си мандат той издаде изпълнителна заповед, „ангажирана с укрепване на американското лидерство в AI“, в която отбеляза, че „иновациите могат да бъдат възпрепятствани или насочени в чужбина от прекалено рестриктивни правителствени разпоредби“. Това обаче се случи преди AI да стане една от най-горещите - и най-доходоносните - инвестиции в Силициевата долина.

Тръмп обеща да отмени изпълнителна заповед на Байдън относно изкуствения интелект, която отразява по-предпазливия подход на демократите и акцента върху стандартите за безопасност и сигурност пред неограничените иновации. Новоизбраният президент каза, че ще забрани използването на AI за цензуриране на речта на американски граждани „в първия ден“.

По този въпрос Тръмп споделя общи позиции с Мъск, който подчертава колко е важно САЩ да спечелят глобалната надпревара на AI терена срещу Китай. Той събра милиарди долари, за да финансира собствения си стартъп xAI, въпреки че предупреди, че неконтролираното развитие на AI представлява екзистенциална заплаха за човечеството.

Мъск също така съди OpenAI, на която е съосновател през 2015 г., за отклоняване от оригиналната мисия с нестопанска цел за разработване на AI в полза на всички. Създателят на ChatGPT оттогава се превърна в една от най-ценните частни компании в света на стойност 150 милиарда долара.

Колкото до Сам Алтман, през 2016 г. реакцията му на победата на Тръмп гласеше: „Чувствам се все едно това е най-лошото нещо, което може да се случи в живота ми“.

Тази седмица той беше по-смирен: „Поздравления за президента Тръмп. Пожелавам му огромен успех в работата.”