Илон Мъск ли направи Доналд Тръмп президент на САЩ?
Анализатори допускат, че всичко започва още с покупката на социалната мрежа Twitter или X с днешна дата, която се превръща в най-големия мегафон на милиардера
„Роди се звезда: Илон.“
Това заяви Доналд Тръмп в дълъг възглас към най-големия си финансов донор, докато обявяваше победата си в президентската надпревара в САЩ в сряда сутринта.
Победата действително поставя началото на нова ера за Илон Мъск - най-богатият човек на света със състояние от 260 млрд. долара, чиято авантюра на изборите в САЩ се изплати, тъй като е на път да стане един от най-влиятелните политически и бизнес съветници на бъдещия президент.
Обещаната роля на Мъск като ръководител на новия Департамент за правителствена ефективност ще даде на милиардера широки правомощия да препоръчва мащабни съкращения на това, което той смята за „огромна федерална бюрокрация..., която дърпа Америка назад“.
Мъск също така обеща да се бори за дерегулация и ще получи влияние върху политиката на САЩ в областта на изкуствения интелект, космическите изследвания и електромобилите - сектори, в които той има личен интерес чрез ръководството на xAI, SpaceX и Tesla, отбелязва в анализ Financial Times.
Като потвърждение на това, Tesla се нареди сред най-големите печеливши компании при обявяването на резултатите от изборите в сряда, като акциите ѝ нараснаха с 15%.
„Той е характер, той е специален човек, той е супергений“, написа още новоизбраният президент Тръмп за Мъск и допълни: „Трябва да защитаваме нашите гении, нямаме толкова много.“
Във вечерта на изборите Мъск пък публикува снимка, обработена с Photoshop, на която носи мивка в Овалния кабинет - нестандартна препратка към подобна снимка, която той публикува в Twitter точно преди да придобие платформата за социални медии за 44 млрд. долара през октомври 2022 г.
Друга снимка във вторник го показа в задушевен разговор с Тръмп по време на партито в изборната нощ в резиденцията му Мар-а-Лаго, Флорида.
Илон Мъск, който призна, че на предишни избори е гласувал за Джо Байдън, Хилари Клинтън и Барак Обама, през последните години рязко се придвижи вдясно.
Той стана част от щаба на Тръмп по въпроси като имиграцията и регулациите, неприязънта към мейнстрийм медиите и това, което нарече woke политика. Технологичният магнат публично подкрепи Тръмп часове след като той оцеля при опит за убийство на 13 юли в Пенсилвания и постоянно отделяше време и ресурси за преизбирането му, допълва Financial Times.
Милиардерът предостави над100 млн. долара на прорепубликанската организация America Pac, организира митинги в ключови щати като Пенсилвания и раздаваше на лотариен принцип по един милион долара на ден на избиратели, подписали петицията му в подкрепа на свободата на словото.
В деня на изборите той дори организира транспортиране с автобуси до избирателните секции представители на общността на амишите, които не могат да шофират сами.
Мъск получи огромна възвръщаемост на тази инвестиция. Победата на Тръмп добави милиарди към богатството му, тъй като акциите на Tesla поскъпнаха с близо 12% в сряда сутринта.
В месеците преди гласуването Мъск използва собствения си мегафон X с най-популярния си акаунт с над 200 млн. последователи. Той наводни платформата с про-Тръмп послания, твърдения за изборни измами и предупреждения, че Камала Харис ще унищожи Америка, ако спечели битката за Белия дом.
Според анализ на Financial Times, за 24 часа във вторник той е публикувал близо 200 съобщения в X и е събрал около 955 млн. гледания, след като в месеца преди вота е публикувал средно по над 100 съобщения на ден.
По време на интервю с водещия Тъкър Карлсън във вторник вечерта Мъск заяви:
„Моята философия е, че играете, играете, за да спечелите, а не с половинчати мерки“.
Критиците твърдят, че Мъск е вкарал пристрастия в алгоритмите на платформата и е засилил крайно десни разкази и конспиративни теории с малко или никакви доказателства, като същевременно е намалил възможностите за модериране и проверка на фактите.
Някои предупредиха, че Мъск се е превърнал в един от най-големите разпространители на предизборна дезинформация и конспирации в предизборния период, прокарвайки например твърдения за потенциални измами на избирателите.
Анализ на групата за проверка на фактите PolitiFact на 450 X публикации на Мъск през първите две седмици на октомври установи изобилие от дезинформация, която получи близо 679 млн. гледания и над 5,3 млн. харесвания.
Но предизборната агитация на милиардера спечели похвали от близкото обкръжение на Тръмп и от либертарианските му технологични съюзници, които твърдят, че извънредната му намеса е подсилила републиканските гласове и е внесла прозрачност в политиката.
Във вторник Доналд Тръмп-младши заяви в подкаст: „Не мисля, че тази надпревара дори щеше да е близо до този резултат, ако не беше това, което Илон Мъск прави с X и показа на хората какво се случва“.
Шон Магуайър, партньор в компанията за рисков капитал от Силициевата долина Sequoia Capital и поддръжник на Мъск и Тръмп, написа в X: „Повратната точка беше, че Илон купи Twitter“.
Собственикът на X може да доведе със себе си в Белия дом редица съюзници от Силициевата долина, включително технологичния инвеститор Дейвид Сакс и Палмър Люки, съосновател на стартъпа за отбранителни технологии Anduril.
Мъск отговори на Люки в X, че е „Много важно да се отворят Министерството на отбраната/Intel за предприемачески компании като вашата“, като имаше предвид Министерството на отбраната и разузнавателните служби на САЩ.
Инвеститорите залагат и на това, че собствените компании на Мъск ще извлекат ползи.
Анализаторът на Wedbush Даниел Айвс заяви, че дори ако субсидиите за електромобили бъдат оттеглени от Тръмп - известен скептик по отношение на технологията, „Tesla има мащаб и обхват, които са несравними в индустрията и тази динамика може да донесе на Мъск и Tesla ясно конкурентно предимство в среда без субсидии“.
Още преди да стане ясен резултатът от изборите, Мъск даде да се разбере, че ще играе активна роля в политиката на САЩ през следващите години.
По време на излъчваните на живо въпроси и отговори, докато летеше с частен самолет от Тексас, за да гледа резултатите заедно с Тръмп в Мар-а-Лаго, Мъск обеща да продължи да финансира America Pac независимо от резултата.
Собственикът на X заяви, че лобистката група ще се „стреми да натежи сериозно на междинните избори“ през 2026 г. и ще се стреми да повлияе на изборите на ниво окръжни прокурори и съдии в цялата страна.
„Трябва да се направи нещо, за да се противодейства на щетите, които Джордж Сорос нанесе на американската система“, заяви Мъск, визирайки милиардера финансист, виден поддръжник на либерални и прогресивни каузи.
„Трябва да имаме прокурори, които да защитават гражданите си. Просто е безумно, че имаме толкова много градски прокурори, които не преследват престъпленията“, допълни Мъск.
По време на живото предаване преди решаващия вот, Мъск изложи плановете си за ролята на ръководител на новия отдел за ефективност на правителството, който той нарече Doge в препратка към крипто монета, която популяризира в X.
Изпълнителният директор на Tesla заяви, че иска да съкрати „огромната федерална бюрокрация, която спъва Америка“
„Ще направим цялостен преглед на всички правителствени агенции... има много дублиращи се отговорности, при които няколко агенции всъщност имат припокриващи се портфейли“, заяви Мъск и допълни:
„Има много хора, които работят за правителството, които просто трябва да прехвърлим към по-продуктивни роли в частния сектор.“
Милиардерът смята, че съкращенията ще бъдат извършени по „хуманен начин“ и лансира идеята да се плаща на държавните служители в продължение на две години, докато си търсят нова работа.
Той също така заяви, че иска да се наложат ограничения за срока на мандата на бюрократите и да се намалят значително редица правила.
„Ние искаме регулации, но те трябва да са необходими. Оприличавам ги на съдиите на терена. Не искате да няма съдия, но не искате и да имате повече съдии, отколкото играчи. Това е лудост.“, допълни Мъск в типичния си стил.