ББР: Банките са готови за еврото, проблемът е високата инфлация
Банките са готови за приемане на еврото.
Това заяви председателят на Управителния съвет (УС) и изпълнителен директор на Българската банка за развитие (ББР) Илия Караниколов на лекция по финансово и данъчно право, която се проведе в Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Той уточни, че не само приемането на нужните закони бави присъединяването на България към еврозоната.
"Еврозоната е с ниска инфлация. На практика ние не отговаряме на основния критерий – да имаме ниска инфлация, която трябва да е сравнима с трите най-ниски", заяви Караниколов, цитиран от БТА.
По думите му, след като България влезе в еврозоната, чисто технически абсолютно нищо няма да се промени за страната ни, оперативно също няма да има никаква промяна.
След като сметките на българите ще са в евро, няма да има курсови разлики за гражданите, ще има намаление на таксите за преводи.
"Винаги имаме интерес от влизане в еврозоната", изтъкна Караниколов.
Освен това за банките в България ще има още по-малък риск, защото те ще преминат "под шапката" на Европейската централна банка, която е инвеститор от последна инстанция.
Нито една от банките в САЩ, които фалираха, не оказаха ефект върху банковата система в Европа. Освен това нито един от вложителите им не е загубил средства, добави Караниколов. По думите му след последната финансова криза се прави всичко възможно, за да не се допусне фалит на голяма банка.
Изпълнителният директор на ББР обърна внимание, че капиталовите и регулаторните изисквания вече са изключително сериозни.
Караниколов допълни, че се забелязва тенденция на окрупняване на банковия бизнес. Според него това може да създаде проблем в конкуренцията на финансовите институции.
Караниколов изтъкна, че ББР няма лоши кредити.
"Вътрешната регулаторна част и проверките, които БНБ извършва, не споделят информацията, която някой се опитва да транскрибира към широката публика и да налага мнение", заяви изпълнителният директор на ББР.