Финансовите институции разполагат с по-малко инструменти за справяне с евентуална криза, от когато и да било, според Кен Рогоф.

Въпреки това, преподавателят по икономика в Харвардския университет остава оптимист, че на хоризонта не се задава финансова катастрофа.

"Ако има нова финансова криза, няма дори план А," по отношение на това какво могат да предприемат централните банки, заяви Рогоф по време на Световния икономически форум в Давос.

"Не усещам този път да е различно. Все още излизаме от предишната финансова криза," каза Рогоф, добавяйки, че една сериозна и системна финансова криза оставя трайни последици и това, че възстановяването отнема десетилетие, не е нещо необичайно.

"Няма да ви кажа, че няма да има друга криза, но до известна степен съм оптимист по отношение на състоянието на световната икономика. Може ли да има нова финансова криза? Разбира се. Смятам обаче, че сме на края на последната криза в една доста типична траектория".

Рогоф обаче предупреждава, че банките трябва да останат предпазливи.

"Когато виждаш, че задлъжнялостта нараства агресивно, определено трябва да внимаваш с това," казва той. "Ако по някава причина лихвите се вдигнат в държави с голяма задлъжнялост, като Италия и Япония и някои развиващите се икономики, те може да се сблъскат с много проблеми."

Голямата задлъжнялост в световен мащаб бе засягана често по време на дискусията, в която участва Рогоф.

Основен въпрос на дебат тази година е дали световните пазари вървят към срив. Докато Dow Jones и S&P 500 продължават да поставят нови рекорди, има много опасения, че световните пазари прегряват и може би вървят към финансова криза.

"Не е трудно човек да с представи срив в цените на акциите и не знам как би реагирало всичко друго - от предметите на изкуството до биткойна," добавя Рогоф.

Финансовите експерти и инвеститорите са разделени между оптимизма за по-нататъшен ръст и опасенията от пазарен срив, докато основните глобални индекси са на най-високите си нива в историята.