Йената се повиши спрямо основните валути, като оптимизмът след изненадващия ход на понижение на лихвите на Китай бързо бе превъзмогнат.

Щатските индекси върнаха спечеленото, като днес фючърсите им сочат продължение на негативната тенденция, което кара инвеститорите да избягват рисковите активи и се насочват към по-сигурни.

Доларовият индекс се възстанови от близо едноседмичното си дъно, като се има предвид понижението на азиатските индекси.

Йената обаче запази загубата си на седмична база спрямо долара, вследствие на спекулации, че Японската централна банка ще увеличи програмата си на обратно изкупуване на активи в подкрепа на икономиката си през следващата седмица.

„Понижението на лихвите в Китай не бе достатъчно, за да увеличи апетита към риск“, коментира Масаказу Сато, валутен стратег в Gaitame Online Co., цитиран от Bloomberg. “Ситуацията в Европа не се е променила. Йената и доларът продължават да се купуват като залози за сигурност“, допълва Сато.

Йената поскъпна с 0.9% спрямо еврото до 99.13 рано тази сутрин спрямо нивата си на затваряне вчера в Ню Йорк. Японската валута добави 0.5% към стойността си спрямо долара до 79.22 йени тази сутрин.

Все още обаче доларът се търгува с повишение за седмицата спрямо японските пари от 1.5%.

По-нататъшно въздействие върху посоката на търговия на еврото може да дадат данните за износа на Германия. Специалистите очакват понижение с 0.7% на месечна база през април. Месец по-рано показателят регистрира повишение от 0.8%.

„Състоянието на Европа все още се влошава и там са налице редица проблеми“, коментира Алекс Синтън, директор на Australia & New Zealand Banking Group Ltd., цитиран от Bloomberg. “Еврото регистрира корективно поскъпване и най-вероятно отново ще бъде подложено на низходящ натиск“, допълва анализаторът.

Според него еврото най-вероятно ще се понижи към 1.2464 през следващите дни, което е 200-дневната му пълзяща средна величина.