Опасенията от избухване на търговска война между САЩ и Китай отново натежаха над азиатските акции и задържаха считаната за валута убежище йена близо до 16-месечен връх.

Фючърсите на S&P 500 обаче скачат с 0.6%, което е необичайно за ранната азиатска търговия, след като Wall Street Journal информира, че САЩ и Китай са започнали да преговарят за подобряването на достъпа на САЩ до китайските пазари.

Новината обаче не помогна особено на азиатските акции.

Японският Nikkei 225 губи 0.6%., след като падна до шест месечно дъно в началото на сесията. Китайският CSI300 изгуби около 1% в ранната търговия.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.2% и бележи понижение в четвърти пореден ден.

Индексът е на път да запише първо тримесечно понижение от края на 2016 г., след като рискът от по-бързо вдигане на лихвите в САЩ и опасността от търговска война изплашиха инвеститорите.

Южнокорейският основен индекс KOSPI записа лек ръст от 0.1% на фона на информациите, че САЩ и Южна Корея са пред подписването на търговско споразумение, част от което ще е е изключването на Южна Корея от наложените мита за внос на стомана и алуминий.

Корейският вон също поскъпна, след като падна до едномесечно дъно спрямо долара през миналата седмица.

В петък президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа меморандум, с който могат да бъдат наложени мита върху китайския внос на стойност до 60 млрд. долара, въпреки че за мерките ще има 30-дневен консултационен период преди да влязат в сила.

Щатските акции също имаха тежка седмица. Dow Jones се понижи с 1.8% в петък, S&P 500 изгуби 2.1%, а Nasdaq падна с 2.4%.

На фона на несигурния световен икономически климат, инвеститорите потърсиха сигурността на японската йена.

Йената се задържа на нивото от 104.90 спрямо долара, като падна под 105 за първи път от ноември 2016 г. Еврото поскъпна с 0.1% до 1.2367 долара.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, бе близо до едноседмично дъно от 89.423 пункта.

При суровините фючърсите на петрола от сорта брент отвориха на цена от над 70 долара за барел за първи път от януари. Цените бяха подкрепени от очакванията, че Саудитска Арабия може да продължи с ограниченията в производството и през 2019 г., както и от опасенията, че САЩ може отново да наложи санкции на Иран.

Спот цената на златото остана без промяна на ниво от 1 346.71 долара за тройунция.