Азиатските акции отстъпиха от рекордните си нива, достигнати вчера, след като книжата на някои компании бяха засегнати от падащите цени на петрола и суровините, на фона на опасенията за по-строги регулации.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.15% от върха си.

Японският индекс Nikkei отстъпи с 0.4% от 26-годишния максимум, достигнат вчера.

Ръстът на Уолстрийт временно бе преустановен, след като енергийните акции отчетоха понижение от 1.2%, а книжата на General Electric поевтиняха.

Щатският конгломерат засили перспективите за разделянето си и обяви над 11 млрд. долара отчисления от дългосрочния си застрахователен портфейл и вследствие на новите данъчни закони в САЩ.

Индексът на волатилността VIX, който следи очакванията на инвеститорите относно колебанията от цените на щатските акции, нарасна до едномесечен връх от 11.66.

Ациите в световен мащаб бележат ръст от началото на годината, на фона на перспективите за силен икономически растеж и подобряващи се печалби на компаниите в САЩ и в останалата част от света.

Глобалният индекс на MSCI вчера нарасна с 0.3%, до ново рекордно ниво, увеличавайки ръста си от началото на месеца до 4.2%.

На валутните пазари слабостта на долара продължава, като доларовият индекс остава близо до тригодишно дъно спрямо кошница от валути.

Централната банка на Канада се очаква да вдигне основната си лихва с 25 базисни пинкта, до 1.25% по-късно днес, като анализатори прогнозират три увеличания през тази година.

Инвеститорите също така очакват спирането на стимулите от страна на Европейската централна банка да присъства като основна тема на пазарите през тази година.

Еврото поскъпна до тригодишен връх от 1.2323 спрямо долара в азиатската сесия днес.

Доларът пък падна до четиримесечно дъно от 110.19 йени, преди да се стабилизира на нивото около 110.56 йени. Китайският юан флиртуваше с достигнатия вчера двумесечен връх.

Златото се търгуваше на ниво от 1 340.6 долара за тройунция, близо до достигнатия в понеделник четиримесечен максимум от 1 344.7 долара за тройунция.

Дигиталните валути се сринаха, като биткойнът поевтиня до шестседмично дъно от 10 162 долара след появилата се информация, че Южна Корея и Китай може да забранят търговията, което засили опасенията за по-сериозни регулаторни мерки.

“Цените на криптовалутите може да бъдат ограничени през настоящето тримесечие преди срещата на страните от Г-20 през март, където може да бъдат обсъждани по-сериозни регулации,” заяви пред Reuters Шухей Фуджисе, старши анализатор в Alt Design.

Биткойнът се търгуваше на ниво от 10 968 долара, с понижение от 3.7% по време на азиатската сесия, след спад от 16.3% вчера, което бе най-голямото понижение от четири месеца.

Цените на петрола отстъпиха от тригодишните си върхове, след като трейдърите прибираха печалби, но сериозното търсене подкрепи цените близо до нивото от 70 долара за барел, което бе най-високото от 2014 г. насам.

Фючърсите на щатския лек суров петрол се търгуваха почти без промяна на ниво от 63.80 долара за барел, след като вчера достигнаха върха си от декември 2014 г. от 64.89 долара за барел.

Фючърсите на петрола от сорта брент се търгуваха на цена от 69.24 долара за барел, отстъпвайки от върха от 70.37 долара, достигнат в понеделник, което също бе най-високото ниво от декември 2014 г.