Фондовите пазари се отправиха нагоре в първата седмица на май
Данните за спад на наемането на работна ръка в САЩ и добрите новини от сезона на печалбите добавиха гориво към ралито на фондовите пазари
Подновената надежда за намаляване на лихвените проценти по-късно тази година и големият ден за технологичните акции подхраниха рали на Уолстрийт в петък, което издигна и трите основни борсови индекса на САЩ до седмични печалби.
Технологичният Nasdaq Composite се покачи с 2% в петък, завършвайки седмицата с ръст от 1,4%.
S&P 500 спечели 1,3% в последния търговски ден и 0,5% за седмицата.
Dow Jones Industrial Average добави 1,2%, или 450 пункта, приключвайки седмицата с 1,1% нагоре.
В Европа акциите също отбелязаха предимно ръстове, като лондонският индекс FTSE 100 се покачи с 0,5%, затваряйки на рекордно високо ниво. Германският Dax добави 0,6%.
В Азия хонконгския Hang Seng се покачи с 1,5%.
На дълговите пазари доходността на референтните 10-годишни съкровищни облигации на САЩ приключи на 4,498%, спад от 4,569% в четвъртък. Доходността пада с покачването на цените на облигациите.
След множество изненадващо добри корпоративни отчети за печалбите късно в четвъртък и разкриването на план за обратно изкупуване на акции от Apple на стойност 110 милиарда долара, оптимизмът на трейдърите бе подсилен и от месечния доклад за работните места в САЩ, който показа, че наемането се е забавило през април, а растежът на заплатите е отслабнал.
Докладът за работните места се отклонява от скорошната поредица от данни, които показаха изненадваща сила на пазара на труда и засилиха притесненията относно продължаващата инфлация, предизвиквайки разпродажба на акциите през април. Новите данни сигнализират, че натискът на пазара на труда намалява без рязък спад в заетостта, което отново дава надежди за намаления на лихвените проценти от Федералния резерв.
Все пак някои пазарни стратези предупреждават, че темпото, с което се охлажда пазарът на труда, може да доведе до рецесия преди края на годината, така че трейдърите може да преразгледат оптимизма си за намаляване на лихвите в края на лятото.
Междувременно компаниите, отчитащи тримесечни печалби, продължиха да изненадват Уолстрийт.
Apple се покачи 6% в петък в отговор на големия си план за обратно изкупуване на акции и тримесечните си резултати, които бяха оповестени след затварянето на пазара в четвъртък.
Инвеститорите приветстваха и финансовите отчети на компанията за инженеринг и строителство MasTec и организатора на концерти Live Nation Entertainment, които добавиха съответно 12% и 7,2%.
Производителят на лекарства Amgen поведе както Dow, така и S&P 500 нагоре, покачвайки се с 12%, след като даде окуражаваща актуализация за разработването на своето лекарство за отслабване MariTide.
Компанията за туристически резервации Expedia Group се представи най-зле в по-широкия индекс, губейки 15%, след като резултатите му разочароваха инвеститорите.
Акциите на TD Bank паднаха с 5,8% – най-резкият им дневен спад от март 2020 г. The Wall Street Journal съобщи в четвъртък, че Министерството на правосъдието разследва как китайски престъпни групи и наркотрафиканти са използвали канадския кредитор за пране на пари от продажби на фентанил в САЩ.
Що се отнася до суровините, фючърсите на природния газ, които се търгуваха на едни от най-ниските регистрирани цени тази пролет, поскъпнаха с 5,3% в петък, за да приключат седмицата с 11% нагоре.
Фючърсите на какаото се покачиха със 7,6%, но все пак приключиха седмицата със спад от 23%.