Азиатските акции поевтиняват днес, а доларът запазва позиции - на фона на инфлационните опасения вследствие на високите цени на енергийните продукти, които замъгляват инвеститорските нагласи преди отчетния сезон в САЩ.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита понижение от 0.9% в ранната сесия, след като щатските индекси приключиха вчерашната сесия с леки спадове. Е-mini фючърсите на S&P 500 губят 0.43%.

Австралийският основен индекс губи 0.29% за деня, докато японският Nikkei отчита спад от 1.03%.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 губи 0.75% днес, докато хонконгският Hang Seng отвори с понижение от 1.35%.

Над инвеститорските нагласи натежа и публикация на Ройтерс, според която някои от чуждестранните кредитори на China Evergrande Group не са получили лихвено плащане по облигации до крайния срок, който беше вчера. Конкурентните Rivals Modern Land и Sinic станаха поредните строителни компании, които се опитват да отложат крайните срокове по лихвени плащания.

Проблемите с дълга на Evergrande и опасенията от разпространението им в сектора разтърсиха световните пазари в последните месеци, а компанията вече пропусна плащания по деноминирани в долари свои облигации на стойност общо 131 млн. долара, крайният срокове за което бяха 23 и 29 септември.

Основните индекси на Уолстрийт приключиха една разнопосочна сесия вчера преди началото на отчетния сезон за компаниите.

15 български фонда с по над 20% доходност за 2021 г.Общо 35 на брой пък са фондовете, които носят на инвеститорите си по над 10%

Поскъпването на основните материали и акциите на енергийните компании първоначално повиши основните щатски индекси. Ръстът обаче отслабна на фона на опасенията относно печалбите на компаниите. Началото на отчетния сезон ще даде JPMorgan Chase & Co, която трябва да обяви финансовите си резултати в сряда.

Някои анализатори очакват компаниите да обявят забавящ се ръст заради проблеми с веригите на доставки и нарастващите цени, информира Ройтерс. Те предупреждават, че това може да доведе до поевтиняване на щатските акции.

Книжата на JPMorgan поевтиняха с 2.1%, което натежа над представянето на индекса S&P 500, който се понижи с 0.69% до 4 361.19 пункта.

Индексът Dow Jones Industrial Average изгуби 0.72% до 34 496.06, докато технологичният Nasdaq Composite затвори с 0.64% до 14 486.20 пункта.

След като изнесените през миналата седмица данни за заетостта в САЩ не оправдаха очакванията, сега фокусът се насочва към инфлацията и продажбите на дребно. Инвеститорите също така очакват Федералният резерв да започне да затяга политиката си, като обяви ограничаване на изкупуванията на облигации през следващия месец.

Вероятността за ускоряваща се инфлация и затягане на паричната политика повиши доходността по щатските държавни облигации.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации докосна 1.6136%, след силно повишение вчера. Тази по двегодишните книжа нарасна до 0.3517%, след като преди това затвори на 0.318%.

Доларовият индекс, който следи представянето на щатския долар спрямо шест други основни валути, нараства до 94.423.

Златото, което обикновено е считано за хедж срещу инфлацията, поевтинява леко. Спот цената на метала беше на ниво от 1 753.55 долара за тройунция.

Цените на петрола, които скочиха вчера вследствие на нарастващото търсене и ограниченията в предлагането, бележат леки понижения днес, като щатският лек суров петрол (WTI) поевтинява с 0.36% до 80.23 долара за барел. Спадът при брента е до 83.39 долара за барел.