Азиатските акции се отдалечиха още повече от двумесечните си дъна, подкрепени от ръста на Уолстрийт след срива от миналата седмица. Инвеститорите обаче остават предпазливи преди очакваните по-късно през седмицата данни за инфлацията в САЩ.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи повишение от 1%, след като в петък падна до най-ниското си ниво от 11 декември.

Австралийският основен индекс нараства с 0.5%, докато южнокорейският KOSPI отчита ръст от 1%. Японският Nikkei също добави 1%.

Китайският Shanghai Composite затвори с 1.2% нагоре, подкрепен от ръста на световните борси и появилата се информация за евентуална подкрепа от страна на китайското правителство.

Вчера трите основни индекса на Уолстрийт записаха повишения във втора поредна сесия, след като инвеститорите възстановиха част от увереността си след най-големия спад за щатските акции през миналата седмица от две години насам.

Въпреки това, предпазливостта все още е налице след срива при по-рисковите активи и преди очакваните данни за инфлацията в сряда. По-висока инфлация от очакваното би могла да предизвика нови разпродажби.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, продължи леко да поевтинява и изгуби 0.1%, до 90.119 пункта. Индексът отстъпи от двуседмичния връх от 90.567 пункта, достигнат в края на миналата седмица, когато доларът бе използван като валута убежище - на фона на глобалните разпродажби при акциите.

Доларът остава без промяна на ниво от 108.680 йени. Еврото също се търгува без изменение срещу 1.2293 долара.

Южноафриканският ранд поевтиня с 0.5%, до 11.97 ранда за долар, след като стана ясно, че управляващата партия в страната Африкански национален конгрес е решила да отстрани от поста му президента Джейкъб Зума.

Австралийският долар се търгува на ниво от 0.7864 долара, след като поскъпна с около 0.6% вчера, на фона на по-високите цени на суровините и подобряване на нагласите към риск.

Цените на медта се отдалечиха от двумесечните си дъна. Суровината поскъпва с 0.8%, до 6 885.50 долара за тон.

Отстъплението на долара от двуседмичните му върхове също помогна на суровините.

Цената на петрола от сорта брент нарасна с 0.7%, до 62.99 долара за барел.

Спот цената на златото отчете лек ръст, до 1.323.06 долара за тройунция.