Азиатските акции са в отбранителна позиция - на фона на случващото се около Северна Корея, но очакванията, че Пекин ще запази подкрепата за своята икономика, преди предстоящия ключов конгрес на партията, дадоха тласък на китайските акции и цените на медта.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи повишение от 0.1% за деня, благодарение на ръста при китайските акции, въпреки че много пазари бяха на червено.

Японският индекс Nikkei падна с 0.5%, докато мини фючърсите на щатския S&P500 продължиха с понижението от вчера, след ядрения тест на Пхенян през уикенда. За последно бяха на ниво от 2 466 пункта, или с 0.3% под нивото на затваряне от петък.

Щатските пазари бяха затворени вчера заради празник.

Ескалиралото геополитическо напрежение кара много от инвеститорите да бъдат предпазливи.

Опасенията около Северна Корея запазиха търсенето на активите убежища, като златото поскъпна с 0.15%, до 1 336 долара за тройунция, след като преди това достигна 11-месечен връх от 1 339.8 долара за тройунция в понеделник.

На валутния пазар йената, която обикновено поскъпва в такива ситуации, добави 0.4% към стойността си, до 109.32 йени за долар и се търгуваше близо до достигнатия вчера връх от 109.22 йени.

Еврото запази крехкия си ръст от вчера и се разменяше срещу 1.1896 долара.

Китайският юан поскъпна до близо 16-месечен връх от 6.515 спрямо долара и бележи повишение от 2.0% за по-малко от две седмици, което е значителен ръст при тази валутна двойка.

Основният индекс на Шанхайската борса също се повиши до най-високото си ниво от януари 2016 г., което се дължи на солидния икономически растеж в Китай в последните месеци и на очакванията, че Пекин няма да толерира икономически смущения преди конгреса на Комунистическата партия в средата на октомври.

Тези очаквания помогнаха и за ръста на цената на петрола до близо тримесечен максимум от 6 944.5 долара за тон. За последно цената бе на ниво от 6.933 долара, отбелязвайки повишение от 0.2% за деня.

Цените на стоманата и желязото скочиха в последните седмици.

Според някои анализатори обаче прибирането на печалби при тези метали може да започне скоро.

Цените на петрола в САЩ нараснаха, докато тази на бензина паднаха до нивата им отпреди урагана Харви, след като петролните рафинерии и петролопроводи в САЩ бавно започнаха да възстановяват работата си.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 0.2%, до 47.38 долара за барел.

Фючърсите на бензина поевтиняха с 4.0% от последното си затваряне до 1.68 долара за галон, след като на 31 август бяха достигнали 2.17 долара.

Биткойнът отстъпи от достигнатия в събота връх от 4 979.9 долара, до 4 131 долара, след като вчера Китай забрани практиката на набиране на средства чрез ICO (Initial Coin Offering).