Плащанията по руските държавни облигации ще зависят от санкциите, наложени от Запада заради инвазията в Украйна.

Това се посочва в изявление на финансовото министерство на Русия, цитирано от Ройтерс.

Руското финансово министерство заяви, че ще обслужва и изплаща държавните дългове изцяло и навреме, но плащанията могат да бъдат възпрепятствани от международните санкции.

„Реалната възможност за извършване на такива плащания към чужди граждани ще зависи от ограничителните мерки, въведени по отношение на Руската федерация“, посочват от ведомството.

Вероятността от техническо неизпълнение на дълга от страна на Русия се увеличава, след като голяма част от нейните валутни резерви в размер на 640 милиарда долара бяха замразени от Запада.

Отсега нататък Русия ще използва рубли, за да извършва плащанията по облигации, деноминирани в чуждестранна валута, казват още от министерството.

През 1998 г., при управлението на президента Борис Елцин, Русия не успя да покрие плащанията по вътрешния си дълг от 40 милиарда долара и девалвира рублата. Руската федерация на практика беше пред фалит на фона на азиатската дългова криза и падащите цени на петрола, но до пропускане на плащания по външния дълг не се стигна.

Този път Русия има пари, но не може да плаща, защото резервите ѝ, които са четвърти по големина в света и на които Путин разчиташе точно в случай на такава криза, са замразени от Съединените щати, Европейския съюз, Великобритания и Канада.

Това може да е първата голяма дългова криза в Русия от повече от век. Дори когато Съветският съюз се разпадна през 1991 г., Русия успя да покрие плащанията по външния си дълг.

През 1918 г. болшевишките революционери, под ръководството на Владимир Ленин, отказват да плащат дълговете на царска Русия, шокирайки глобалните дългови пазари. По онова време външният дълг на Руската империя е един от най-големите в света.

Тъй като облигациите на Русия вече не струват нищо след края на Първата световна война, някои притежатели ги използват като тапети. След Втората световна война Йосиф Сталин спира да обслужва плащанията по облигациите на Съветския съюз, собственост на Съединените щати и Швеция.

Visa и Mastercard спират операции в РусияБанковите карти Visa и Mastercar, издадени в Русия, вече няма да функционират в чужбина, а издадените в чужбина няма да функционират в Русия

Днес Русия няма много издадени международни облигации. Емисиите са 15, деноминирани в долари и евро, като общата им стойност им възлиза на 40 милиарда долара. Това е сравнително малка сума, на фона на размера на руската икономика.

Еврооблигациите на Русия са емитирани с комбинация от условия и договори.

Тези, които бяха пласирани, след като Русия беше санкционирана заради анексирането на Крим през 2014 г., съдържат разпоредба за плащания в алтернативна валута в долари, евро, британски лири или швейцарски франкове, като рублата е посочена като опция за алтернативна валута за облигациите, емитирани след 2018 г.

На 16 март Русия трябва да плати 107 милиона долара по две облигационни емисии, но има 30-дневен гратисен период за извършване на плащанията. Следващото плащане е по облигационна емисия от 359 милиона долара с падеж през 2030 г. на 31 март, а следващията голям падеж от 2 милиарда долара идва на 4 април.

Руският газов гигант Газпром има издадена емисия в размер на 1.3 милиарда долара, която трябва да бъде изплатена на 7 март.

Според JPMorgan пазарът на държавни облигации в Русия възлиза на 15.5 трилиона рубли, или около 145 милиарда долара по настоящия курс, като чужденците държат по-малко от една пета от издадените облигации.

В неделя Moody's понижи кредитния рейтинг на Русия до Ca, което е второто най-ниско стъпало в нейната рейтингова стълбица, позовавайки се на капиталовия контрол на централната банка, който вероятно ще ограничи плащанията по външния дълг на страната и има опасност да доведе до фалит.

Moody's заяви, че решението за понижаването на рейтинга е продиктувано от "сериозната загриженост относно желанието и способността на Русия да изплаща дълговите си задължения". Рейтинговата агенция заяви, че рисковете от неизпълнение са се увеличили и че чуждестранните притежатели на облигации вероятно ще възстановят само част от инвестициите си.

Moody's и останалите водещи рейтингови агенции Fitch и S&P Global намалиха рейтинга на Русия с по няколко степени от началото на годината.