Опасенията относно инфлацията поставиха под натиск азиатските акции и подкрепиха долара, след като изнесени вчера данни показаха, че миналия месец потребителските цени в САЩ скачат с най-много от 1990 г., което засили очакванията за по-бързо затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв.

Доходността по щатските държавни облигации се повиши, като тази по 10-годишните книжа скочи с най-много от февруари, докато реалната доходност, която включва и инфлацията, падна до рекордно ниски нива.

Цената на златото нарасна до петгодишен максимум, а биткойнът достигна рекордно ниво, тъй като инвеститорите търсеха хедж на инфлацията.

Цената на петрола отстъпи рязко от достигнатите преди това близо седемгодишни върхове, след като президентът на САЩ Джо Байдън обяви, че администрацията му търси начини да намали енергийните разходи.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI загуби 0.85%, като спадът се оглавяваше от австралийския основен индекс, който се понижи с 1.19%.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 отстъпва с 0.09%.

Надпреварата към пазарна капитализация от $3 трлн. става все по-оспорванаВ клуба на компаниите с пазарна оценка от над 1 трлн. долара започна да става пренаселено


Японският Nikkei се движеше в противоположната посока и нарасна с 0.24%, подкрепен от по-евтината йена спрямо долара. Фючърсите на щатските борсови индекси отчитат леки повишения.

Вчера обаче S&P 500 се понижи с 0.82%, записвайки най-лошия си ден от повече от месец. Така индексът записа спад в два поредни дни за първи път от месец, след като в началото на седмицата затвори на рекордно високо ниво.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, сред които йената и еврото, се търгуваше малко под достигнатия в сряда връх от 94.05, което беше най-високото ниво от юли 2020 г.

Доларът поскъпна с 0.13% до 114.04, след като в началото на седмицата се разменяше срещу 112.73 йени.

Индексът на потребителските цени в САЩ скача с 6.2% на годишна база, като ръстът в повишението на цените се оглавява от бензина.

Инфлационният натиск се усеща и на трудовия пазар, като отделни данни вчера показаха, че броят на американците, които са подали първоначални молби за помощи при безработица, е паднал до 20-месечно дъно.

И Белият дом, и Фед настояват, че цените ще паднат, след като проблемите със забавянията на доставките започнат да отслабват. Миналата седмица централната банка на САЩ заяви, че високата инфлация "се очаква да е преходна" и призова за търпение.

Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации скочи с най-много от седем седмици до 1.592% вчера. Пазарът на щатски държавни ценни книжа днес е затворен заради празник.

Волатилността се пренесе и на други пазари, като индексът на волатилността на CBOE докосна най-високото си ниво от близо месец, информира Ройтерс.

Спот цената на златото се движеше около нивото от 1 850 долара, след като вчера скочи до 1 868.долара за първи път от средата на юни.

Биткойнът първоначално поскъпна до нова рекордна стойност от 69 000 долара, преди да отстъпи до малко под 65 000 долара.

Щатският лек суров петрол (WTI) поскъпва с 25 цента, до 81.59 долара за барел, но цената остава доста под достигнатите вчера 84.97 долара и седемгодишния връх от 85.41 долара, достигнат в края на миналия месец.

Фючърсите на петрола се оскъпиха с 30 цента, до 82.94 долара за барел, след като вчера цената им достигна 85.50 долара.