Повечето азиатски борсови индекси се възстановиха в сряда сутринта след пониженията от началото на седмицата.

Капиталовите пазари в Тайван и Китай обаче останават под натиск заради ескалацията на напрежението между Пекин и Вашингтон във връзка с посещението на председателя на Конгреса на САЩ Нанси Пелоси в Тайван.

Пекин категорично се противопостави на посещението. Пелоси е най-високопоставеният представител на САЩ, посетил острова от 25 години насам. Китай мобилизира бойни самолети и кораби, които могат да преминат линията, разделяща Тайванския пролив.

Визитата на Пелоси заплашва да влоши още повече китайско-американските отношения и да засили политическото напрежение в Азия.

Повечето фондови пазари по света регистрираха големи загуби във вторник, но тази сутрин изглежда настроението на инвеститорите се подобри. Японският индекс Nikkei 225 се покачи с 0.6%, а борсите в Южна Корея и Тайланд също се възстановиха от резките загуби, регистрирани във вторник.

Индексът Hang Seng в Хонконг се повиши с 0.7% днес, след като се срина с над 2% в предходната сесия.

На стоковите пазари цената на петрола падна с около 1% преди срещата на държавите износители от ОПЕК+. В основата на понижението стоят опасенията от забавяне на глобалния растеж, които ще засегнат търсенето на горива.

Фючърсите на сорта брент поевтиняха с 0.4%, до 100.16 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол паднаха с близо половин процент до малко над 94 за барел.

Петролни монархии бележат двуцифрен ръст на икономиките сиГодишният ръст на брутния вътрешен продукт на Саудитска Арабия е почти 12 процента за последното тримесечие

Картелът ОПЕК и неговите съюзници, включително Русия, вероятно ще запазят добивите непроменени през септември или ще ги увеличат леко.

Анализаторите не очакват промяна поради слабата перспектива за търсенето, тъй като опасенията от рецесия нарастват. Най-големият производител Саудитска Арабия може да не е склонна да увеличи производството за сметка на Русия, която е засегната от санкциите, наложени заради конфликта в Украйна.

Поскъпването на щатския долар, подкрепен от плановете на Федералния резерв на САЩ за нови повишения на лихвените проценти с цел охлаждане на инфлацията, също натежа върху цената на петрола.

Междувременно, данните от Американския петролен институт показаха, че запасите от суров петрол в САЩ са се повишили с около 2-2 милиона барела за седмицата, приключила на 29 юли. Очакванията на анализаторите за спад от около 600 000 барела.

Златото поевтиня с 0.3% тази сутрин до ниво от 1785 долара за тройунция.

Биткойнът добави 0.3% към стойността си за последните 24 часа и към момента се търгува на ниво от 22 914 долара за брой.