Цената на петрола е поставена под напрежение днес, след като Ирак поиска да бъде изключен от сделката за съкращаване на квотите за добив на горивото на ОПЕК.

На извънредна среща миналия месец Организацията на страните износителки на петрол стигна до предварително споразумение да намали общия си добив до 32.5-33 млн. барела на ден - от настоящото ниво от около 33.5 млн. барела. Членовете на петролния картел се разбраха детайлите по сделката да бъдат уточнени на предстоящото съвещание на организацията на 30 ноември.

Петролният министър на Ирак Джабар Али ал-Луаиби обаче настоява неговата страна да не бъде включвана в споразумението. В допълнение, Фалах ал-Амири – шеф на държавната компания SOMO, която извършва маркетинга на иракския петрол, изтъкна, че пазарният дял на Ирак е пострадал от водените от страната войни след 80-те години на миналия век.

„Можехме да добиваме по 9 млн. барела (на ден) без негативния ефект от войните,“ каза ал-Амири, цитиран от Reuters.

Цената на петрола получи известна подкрепа по-рано през сесията, след като петролният зам. министър на Иран Амир Хюсеин Заманиния заяви, че Техеран ще окуражи останалите членове на картела да се присъединят към производствено замразяване и добави, че цена от 55-60 долара за барел би осигурила стабилност на пазара.

Коментарите на Заманиния не бяха достатъчни да ограничат спада в цената на горивото. Към 15.17 часа щатският лек суров петрол се търгуваше на цена от 50.19 долара за барел, или с 1.3% под последното си закриващо ниво. Брентът се движеше със спад от 0.85% на 51.34 долара.