Азиатските акции поевтиняват днес, а индексите на Уолстрийт отстъпиха от рекордните си нива вчера, след като Apple Inc обяви, че няма да изпълни прогнозите си за приходите за първото тримесечие, тъй като коронавирусът забави производството и намали търсенето в Китай.

Предупреждението от компанията с най-голяма пазарна капитализация в САЩ отрезви оптимизма на инвеститорите, че икономическите стимули от страна на Китай и други държави ще предпазят световната икономика от ефектите от епидемията.

Е-mini фючърсите на S&P500 отчетоха понижение от 0.3% в азиатската сесия.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изгуби 0.65%, докато японският Nikkei падна с 1.0%. Основният индекс на борсата в Шанхай се понижи с 0.2%, след като преди това отчете ръст в девет от последните 10 сесии до голяма степен вследствие на надеждите за стимули от страна на Пекин.

В понеделник Централната банка на Китай понижи лихвите по средносрочното си кредитиране, което се очаква да подготви почвата и за понижение на основната лихва в четвъртък.

Пазарните нагласи обаче бяха разклатени, след като Apple обяви, че производствените й мощности в Китай са започнали да отварят отново, но възстановяват дейността си по-бавно от очакваното, което засилва признаците, че епидемията се е отразила на бизнеса по-сериозно от прогнозираното.

“От Apple заявиха, че възстановяването й може да се забави, което означава, че ефектът от вируса може да се разпростре и след настоящото тримесечие,“ заяви пред Ройтерс Норихиро Фуджито, старши инвестиционен анализатор в Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

“Ако акциите на Apple се търгуваха евтино, това можеше и да няма голямо значение. Когато обаче се търгуват на рекордно високи нива, инвеститорите със сигурност ще бъдат изкушени да продават.”

Акциите на азиатските технологични компании също бяха засегнати. Спадът при Samsung Electronics беше от 2.1%, докато Taiwan Semiconductor Manufacturing Co изгуби 1.7% от пазарната си стойност, а книжата на Sony се обезцениха с 2.6%.

В Китай броят на новозаразените с коронавируса падна до 1 886 в понеделник, в сравнение с 2 048 в предходния ден. От Световната здравна организация обаче предупредиха вчера, че “всеки сценарий е все още възможен” по отношение на развитиетo на епидемията.

Докато китайските власти се опитват да предотвратят разпространението на болестта, икномиката плаща сериозна цена. Някои градове остават блокирани, улиците пустеят, а из цялата страна има забрани за пътувания и разпореждания за карантина, което пречи на пътуващите служители да се върнат на работа.

Много заводи все още не са отворили, което се отразява на веригите за доставки в Китай и в други страни, както посочиха и от Apple.

“Вдигането на забраните за пътуване отнема по-дълго от очакваното. Първоначално смятахме, че блокадите ще приключат през февруари, а фабричното производство ще се нормализира през март, но това изглежда все по-трудно,” казва Еи Каку, валутен анализатор в Nomura Securities.

Пазарните нагласи бяха повлияни и от новината, че администрацията на американския президент Доналд Тръмп обмисля законодателни промени, които да й позволят да блокира доставките на чипове за Huawei Technologies от компании, като тайванската TSMC.

Инвеститорите се насочиха към държавните облигации, като лихвата по 10-годишните щатски облигации падна с 1.0 базисен пункт, до 1.578%, след като вчера пазарите в САЩ бяха затворени.

Златото, което също е считано за актив убежище, поскъпна с 0.18%, до 1 584.80 долара за тройунция.

На валутните пазари йената се оскъпи с 0.1%, до 109.75 спрямо долара, докато австралийският долар изгуби 0.4%, до 0.6707 щатски долара. Юанът запазва позиции засега, като се търгува на ниво от 6.9866 спрямо долара.

Вследствие на опасенията относно слабия икономически растеж в еврозоната еврото поевтиня с 0.1%, до 1.0836 спрямо долара, доближавайки се до 33-месечното си дъно от 1.0817, докоснато вчера.

Цените на петрола също се понижиха.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха до 52.41 долара за барел, преди да изтрият ръста, като цената отстъпи до 51.96 долара за барел и отчита лек спад за деня.