Азиатските акции поскъпват днес вследствие на надеждите, че пандемията от COVID-19 наближава своя пик и че правителствата ще предоставят още икономически стимули, докато очакванията за ограничение в производството на петрол подкрепиха цените на суровината.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.6%, след силното представяне на индексите на Уолстрийт вчера.

Индексът на сините чипове в Китай нарасна с 0.54%, докато основният австралийски индекс добави 1.52%.

Цените на петрола продължиха ръста си вследствие на надеждите, че на среща по-късно днес големите страни производителки ще вземат решение за ограничаване на производството в резултат на падащото търсене в световен мащаб.

Губернаторът на щата Ню Йорк Андрю Куомо заяви, че мерките за социално дистанциране действат за установяването на контрол над вируса.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп пък каза, че би искал да рестартира „ударно“ икономиката на страната, но първо трябва броят на смъртните случаи вследствие на болестта да тръгне надолу.

“Има признаци, че броят на новозаразените достига пик, което води до промяна в пазарните нагласи,” казва пред Ройтерс Масаюки Кичикава, старши пазарен анализатор в Sumitomo Mitsui Asset Management Co в Токио.

Всички чакат Бъфет, но къде е Уорън?Настоящите свободни парични средства са достатъчни да се купят дори компании като Tesla, Starbucks или McDonald’s.

“Все още обаче трябва да сме много внимателни, защото това не е чисто икономически проблем. Това е по-скоро нещо като природно бедствие и по тази причина може да се прогнозира по-трудно.”

Щатският индекс S&P 500 нарасна с 3.41% вчера, подпомогнат от надеждите, че пандемията наближава своя връх. Фючърсите на индекса обаче губят 0.27% днес.

Администрацията на Тръмп помоли Конгреса за допълнителни 250 млрд. долара помощи за малкия бизнес в САЩ.

Засега обаче в Конгреса няма решение, като Демократите се противопоставиха на исканите сходни суми и за болници и местни власти.

Индексите на Уолстрийт нараснаха вследствие на оптимизма на Тръмп, но последните данни и прогнози за щатската икономика едва сега започват да показват нанесените поражения.

От McDonald’s Corp обявиха, че продажбите й в световен мащаб падат с 22.2% през март, докато от Starbucks Corp прогнозираха спад от 47% в печалбата за второто тримесечие.

Японският борсов индекс Nikkei днес отчита понижение от 0.55%, след като броят на заразените с коронавирус в страната се увеличи и след като правителството обяви извънредно положение за Токио и в други градски райони.

Новият коронавирус се разпространи по света, заразявайки над 1.4 милиона души, като уби над 83 400 от тях, по данни на Ройтерс.

Ухан - китайският град, от който се смята, че тръгна заразата през миналата година, вчера вдигна продължилата повече от два месеца блокада, но много ръководители по света продължават да се притесняват от темпа на растеж на новите и на смъртните случаи.

Еврото поевтинява спрямо долара и паунда, след като финансовите министри от еврозоната не успяха да стигнат до споразумение за допълнителна подкрепа на засегнатите от коронавируса икономики в Европа.

Пандемията все още заразява и убива голям брой хора в Европа, като засега все още няма признаци, че пикът е достигнат, обявиха от агенцията на ЕС, която следи болестта.

Британският паунд поскъпва в трета поредна сесия. Частично това се дължеше и на подобряващото се състояние на британския премиер Борис Джонсън.

Той обаче остава в интензивно отделение, където се бори с COVID-19.