Глобалното поскъпване при акциите продължи и по време на азиатската сесия след като спирането на разпродажбите при държавните облигации успокои инвеститорите и подкрепи по-рисковите активи. Въпреки това цените на петрола бяха в отбранителна позиция вследствие на опасенията от забавяне на потреблението в Китай.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.97%, докато японският Nikkei отчита леко понижение от 0.12%.

Австралийският основен индекс S&P/ASX 200 продължи с повишението си днес като добави 1.05%, след като оптимизма относно пакета от стимули в САЩ подкрепи надеждите за по-бързо възстановяване на световната икономика.

Индексът на китайските сини чипове се повиши с 0.58% в ранната търговия, докато хонконгският Hang Seng добави 0.9%, подпомогнат от голямото търсене на акции от страна на инвеститори от континентален Китай.

В петък започва годишната сесия на китайския парламент, на която се очаква да бъде очертана посоката на икономически възстановяване и да бъде представен петгодишен план за развитие.

Щатските индекси скочиха вчера като S&P 500 записа най-добрия си ден от близо девет месеца, след като пазарите на облигации се успокоиха след продължилите месец разпродажби.

Погледите бяха насочени към Централната банка на Австралия, която на своята среща за определяне на паричната политика днес остави лихвите без промяна и пое ангажимент да изкупува още облигации, ако е необходимо.

Уорън Бъфет: Допуснах грешкаОракулът от Омаха обяви, че е допуснал грешка

Щатските акции поевтиняха миналата седмица, когато разпродажбите при държавните ценни книжа покачиха доходността по 10-годишните облигации до едногодишен връх от 1.614%. Днес тя отстъпва до 1.4204%.

Търсенето на по-рискови активи обаче не навреди на долара, който традиционно е считан за валута убежище, тъй като инвеститорите залагаха на бърз икономически растеж и инфлация в САЩ. Доларовият индекс се повиши с 0.14% в ранната търговия и бе на ниво от 91.142, близо до достигнатия вчера триседмичен връх, информира Ройтерс.

По-скъпият долар натежа над цената на златото, която се понижи до 1 711.4100 долара за тройунция.

Поскъпването при рисковите активи не помогна на енергийните пазари. Цените на петрола се понижиха с по над 1% вчера след като данни показаха, че китайската фабрична дейност се свива до деветмесечно дъно през февруари, което отчасти се дължи на празниците около Лунната нова година. У някои от енергийните инвеститори също така имаше опасения, че ОПЕК може да увеличи предлагането в световен мащаб след срещата си тази седмица.

Петролът от сорта брент поевтиня с 1.27% до 62.88 долара за барел, докато спадът в цената на щатския лек суров петрол (WTI) бе от 1.3% до 59.85 долара за барел.