Щатските индексни фючърси и азиатските акции поевтиняват днес, след като Северна Корея изстреля в Тихия океан ракета, която прелетя над Япония, демонстрирайки непокорността на Пхенян на фона на засилващите се санкции.

Щатските индекси фючърси записаха понижение от 0.2%, докато азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изгуби 0.4%, но въпреки това бележи ръст от 0.4% за седмицата.

Японският индекс Nikkei 225 нарасна с минималните 0.1%.

Япония обяви, че севернокорейската ракета е паднала в морето на около 2 000 км. източно от Хокайдо.

Изстрелването на ракетата идва само няколко дни, след като Съветът за сигурност на ООН одобри нови санкции срещу Пхенян заради ядрения тест, проведен на 3 септември. Пазарите обаче свикват все повече с тракането на оръжие от страна на Северна Корея.

Преди изстрелването на ракетата лихвите по щатските държавни облигации бяха нараснали, докато акциите записаха разнопосочно представяне, след като данните за потребителските разходи подновиха очакванията, че Федералният резерв на САЩ ще вдигне лихвите през декември.

Потребителските цени в САЩ бележат ръст от 0.4% на месечна база през август, на фона на предварително очакваното повишение от 0.3%.

Така наречената основна инфлация, която не включва волатилните цени на енергийните продукти и храните, бе на ниво от 0.2%. На 12-месечна база инфлацията през август е била 1.7%, на фона на прогнозираните 1.6%.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации нарасна до 2.225%, но след това се понижи до 2.178% в азиатската сесия след изстрелването на ракетата от страна на Северна Корея.

На валутните пазари, доларът не успя да се възползва от данните за инфлацията, като поскъпването му, което започна в началото на седмицата, изгуби инерция.

Еврото се търгуваше на ниво от 1.1910 спрямо долара, отдалечавайки се от достигнатото вчера двуседмично дъно от 1.18365.

Британският паунд вчера поскъпна до 1.3407 спрямо долара, след като Централната банка на Англия даде индикации, че може да вдигне лихвите и за последно се търгуваше на ниво от 1.3388.

Фючърсите на петрола от сорта брент се търгуват с понижение от 0.6% на цена от 55.14 долара за барел, но бележат 2.5% ръст за седмицата. Цената достигна петмесечен връх от 55.99 долара вчера.

Биткойнът поскъпна с 5%, след като вчера изгуби 16% от стойността си на фона на новината, че Китай планира да закрие всички борси за криптовалутата до края на септември.

BTCChina, която е една от трите най-големи борси в Китай, обяви вчера, че спира търговията от 30 септември.