Временните мерки за ограничаване на вноса на зърно и маслодайни култури от Украйна ще доведат до фалит на преработвателни компании у нас, става ясно от становище на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България, цитирано от БТА.

Информационната агенция цитира и председателя на сдружението Яни Янев, който е категоричен: „Предвид наложените тази седмица от правителството на България ограничения за внос на слънчоглед от Украйна и обсъжданите с ЕК на циклични превантивни мерки в рамките на ЕС, опасенията ни са, че без национална позиция по отношение на всички засегнати сектори от икономиката може да се постигнат нежелани и силно негативни последствия за нашия сектор“.

Причината за това е, че преработвателната индустрия не може да осигури необходимия ѝ слънчоглед само от българския пазар, което се очаква да намали генерирания БВП от сектора и да доведе до затваряне на предприятия, работа на намален капацитет, намаляване на наетия персонал и др.

Държавата ще реагира веднага, ако цените поскъпнат заради вноса от УкрайнаВ хамбарите на българските производители има нереализирана продукция за около 3 млрд. лева.
“При прилагане на тези ограничителни мерки за по-дълъг период сме изложени на сериозен риск от спиране на производството и неизпълнение на търговски договори, поради липса на суровина и невъзможност за планиране в стандартния за индустрията 3-месечен период за осигуряване на продукция”, обяснява още Янев пред БТА.

По думите ми ситуацията ще доведе до хроничен недостиг на слънчогледово олио за вътрешното потребление, вследствие на невъзможността на производителите да работят при недостиг на слънчоглед. В крайна сметка, посочва той, това ще доведе и до покачване на цените за крайните потребители, до нов ръст на инфлацията и, не на последно място, до загуба на външни пазари.

Затова и от Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България смятат, че въведените ограничения са недопустими.

Предупреждение и от Унгария

ЕС готов да въведе общи ограничения за вноса на украинско зърноЗа да се случи това, Брюксел иска държавите-членки, вече въвели ограничения, да ги отменят
И българската браншова организация далеч не е единствената, която предупреждава за подобни последствия. Reuters съобщава, че подобна позиция е изразила и Унгарската асоциация за зърно и фуражи.

Тя, както и Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България, категорично се е противопоставила на правителствената забрана за внос на зърно и маслодайни семена от Украйна с твърдението, че тя ще се отрази негативно на производителите на фуражи и промишлените потребители в страната.

"Не сме съгласни със забраната за внос на украински зърнени и маслодайни семена. Тази мярка ще причини значителни затруднения на унгарските производители на фуражи и промишлени потребители", алармират от асоциацията.