Азиатските акции възстановиха част от позициите си днес, след като президентът на САЩ, Доналд Тръмп бе поставен под напрежение от политическите си съюзници да се откаже от предложени мита за внос на стомана и алуминий, което намали част от опасенията на инвеститорите относно евентуална търговска война.

Пазарните нагласи бяха подкрепени и от намаляващото избягване на риска в Европа. Еврото получи подкрепа от формирането на правителство в Германия, а ефектът от изборите в Италия бе ограничен до леки разпродажби на акции и облигации в страната.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 1.3%, докато японският Nikkei скочи с 2.3%, ден след като падна до петмесечен минимум.

Южнoкорейските акции изтриха всички загуби, отчетени след изявлението на Тръмп за митата, въпреки че страната е най-сериозно засегнатата в региона, заради износа си на стомана за САЩ.

Глобалният индекс на MSCI отчита повишение от 0.3% за деня, след като вчера прекъсна четиридневна губеща серия с повишение от 0.7%.

Индексите на Уолстрийт възстановиха всички загуби, регистрирани след изявлението на Тръмп за въвеждане на мита.

Вчера някои от лидерите на републиканците, сред които Пол Райън и Кевин Брейди, засилиха натиска върху Тръмп да преосмисли плана си.

Някои инвеститори пък смятат, че заплахите с митата са тактика за преговари на САЩ с цел да получи по-добри условия по търговското споразумение НАФТА.

Несигурността обаче остава по отношение на това кога точно и в какви мащаби ще бъдат наложени митата. Без да влиза в подробности Тръмп заяви вчера, че няма да отстъпи.

Вероятността от търговска война не е единственото опасение на пазара.

Инвеститорите се притесняват все повече за това, че инфлацията в САЩ, която се задържа на ниски нива след кризата от 2008 г., може да тръгне нагоре.

Лихвите по щатският дълг скочиха, на фона на ръста на Уолстрийт. Лихвата по 10-годишните книжа се върна до нивото от 2.882%, след като миналата седмица падна до 2.793%. Пробив на върха от 2.957% от миналия месец, би могъл да доведе до нови разпродажби при държавните облигации.

На валутните пазари, еврото се търгува на ниво от 1.2352 долара, продължавайки възстановяването си от достигнатото в четвъртък седемседмично дъно от 1.21545 долара.

Доларът се разменяше срещу 106.41%, отбелязвайки понижение от 0.2% за деня.

Канадският долар падна до осеммесечно дъно от 1.3002 спрямо щатския долар, след като президентът на САЩ, Доналд Тръмп, използва евентуалните мита върху вноса на стомана и алуминий като лост за влияние в преговорите около НАФТА.

Цените на петрола запазиха позициите си подкрепени от прогнозите за стабилно търсене и вероятността за неформални контакти между представители на ОПЕК и шистови производители от САЩ на среща в Хюстън тази седмица.

Цената на фючърсите на щатския лек суров петрол остава почти без промяна на ниво от 62.62 долара за барел, след като в понеделник нарасна с 2.2%.