Азиатските акции поевтиняват днес, докато инвеститорите обмисляха усложненията от изненадващата промяна в нагласите на Федералния резерв на САЩ.

Междувременно, доходността по щатските държавни облигации падна с под 2%.

Японският индекс Nikkei оглави спада с понижение от 3.3% до под 28 000 пункта за първи път от месец, докато азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губеше 1%.

Индексът на китайските сини чипове отвори с понижение от 0.4%, а австралийският основен индекс губи 1.8%.

Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации падна до най-ниското си ниво от началото на март при 1.4110%, докато тази по 30-годишните книжа се понижи до 1.9990% за първи път от повече от четири месеца.

Спрямо други основни валути щатският долар се движеше близо до 10-седмичния връх, докоснат в петък, след като записа най-големия си седмичен ръст от повече от година.

Акциите на банки, енергийни и други компании, които са чувствителни на икономически колебания, поевтиняха рязко след срещата на Фед в сряда, когато централната банка хвана инвеститорите неподготвени с очакванията си за две повишения на лихвите с по четвърт процентен пункта през 2023 г. в условията на нарастваща инфлация.

Майкъл Бъри: Пазарният балон в момента е най-големият в историятаПопулярният инвеститор се завърна в Twitter, след като изтри профила си през април

Президентът на подразделението на Фед в Сейнт Луис Джеймс Булард засили допълнително разпродажбите в петък, като каза, че промяната към по-бързо затягане на политиката е “естествена” реакция на икономическия растеж и по-конкретно на нарастващата по-бързо от очакваното инфлация.

Тази седмица се очаква да говорят няколко ръководители във Фед, сред които и председателят Джером Пауъл, който ще се яви пред Конгреса утре, информира Ройтерс.

Глобалният индекс на MSCI, който следи представянето на акциите в 45 държави, се понижава с още 0.2%, продължавайки отстъплението си от рекордната стойност, достигната във вторник.

Щатските индекси фючърси сочат към нови разпродажби днес, когато Уолстрийт отвори отново. Фючърсите на S&P500 губят 0.2%, след като в петък индексът се понижи с 1.3%.

При суровините цената на златото се повишава с 0.6%, до 1 773.12 долара за тройунция, в опит да прекъсне шестдневната си губеща серия, но все още остава близо до най-ниското си ниво от началото на май заради натиска от по-скъпия долар.

Цената на суровия петрол нараства във втори пореден ден.

Фючърсите на брента поскъпват с 46 цента, до 73.97 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) бележат повишение от 55 цента до 72.19 долара за барел.