Жилищата днес са два пъти по-достъпни, в сравнение с периода 2006 – 2008 г. Месечната вноска по кредит за средностатистическо жилище в страната с площ 60 кв. м в момента възлиза на около 55% от средната месечна работна заплата, докато през 2001 г. вноската за същия имот се е покривала с една средна работна заплата, според статистика на имотната агенция АДРЕС.

С 20% повече от една заплата е била необходимата сума за покриване вноската по ипотечните кредити по време на пика на цените на недвижимите имоти през 2008 г., според проучването.

Друг интересен факт е, че около една четвърт от купувачите на имоти през последните 3 месеца са взели решение за покупка, едва след като се запознаят със сметките за ток и парно. Хората все по-често предпочитат да купят апартамент от предишен собственик, а не от инвеститор, за да могат предварително да пресметнат колко ще им струва поддръжката на имота.

„Жилищните имоти с добра изолация, качествена дограма и южно изложение, на практика, могат да спестят сериозни суми от месечните сметки за консумативи”, коментира Георги Павлов, изпълнителен директор на АДРЕС.

„Разходите за отопление в енергийно ефективен апартамент с площ от около 100 кв. м могат да не надхвърлят 120-150 лв. В същото време липсата на тези няколко фактора може да стане причина за месечен разход и от над 500 лв., при това само за ток или парно”, допълва Павлов.

Счита се, че средният период, за който българските семейства притежават един имот, е 25 години. Лошата енергийна ефективност увеличава разходите по жилището за този период на ползване със сериозната сума от 43 000 лв. За срок от 10 години икономията при добър избор на имот би била 17 500 лв., сочат още изчисленията.

Съветът на консултантите е купувачите да се интересуват от разходите за отопление на имота, преди да го купят. Ако по някаква причина не е възможно да се запознаят със стари сметки, то внимателно да съберат данни за основните три фактора - изложението на имота; изолацията на сградата и качеството и вида на дограмата и стъклопакета; как се отопляват съседите. Тези данни ще му дадат почти 100% информация за бъдещите му разходи.

Глобално през 2012 г. жилищните имоти у нас са отбелязали минимален спад. В София той е бил 1.76%, във Варна понижението е по-осезаемо – 2.23%. Цените в Пловдив и Бургас са се понижили съответно с 1.86% и 1.58%.

В рамките на 1 до 3% е понижението на цените на жилищните имоти в отделните столични квартали.

Пазарът на наеми през 2012 г. по отношение на ценовите нива бе подобен на пазара на покупко-продажби. Цените в столицата отбелязаха движение надолу в рамките на около 1%, като покачване бе регистрирано основно в кварталите със спирки на метро.

Цялостно 2012 г. ни направи свидетели на активен пазар, като тенденцията през започналата 2013 г. е към стабилен брой на сделки и задържане, дори лек ръст на наемите. През 2012 г. най-популярният апартамент на пазара на наеми се е отдавал за около 300 лв. и е престоявал на пазара между 3 и 10 дни.

Над 50% от домакинствата се отопляват на дърва и въглища, а на парно – малко над 16% Едва 15% от сградите в страната имат външна изолация, а малко под 30% са с енергоспестяваща дограма. 23% от жилищата в страната са без вътрешна тоалетна.

През 2013 г. очакванията на компанията са свързани с допълнително активизиране от страна на банките. Финансовите институции ще търсят нови ниши и ще подобряват условията си. Пазарът няма да ни направи свидетели на сериозни промени.

Състоянието на даден имот, неговата икономичност и разположение ще са водещи при търсенето. Точният квартал и локация на жилищните имоти ще остане на по-заден план – добрата комуникативност и наличието на добри транспортни връзки ще компенсира факторът „престиж” в съзнанието на купувачите.