Къде рентата на земя у нас е най-висока?

© Pixabay.com
За изминалата година средната цена на рентата на един декар наета/арендувана земеделска земя достига 46 лв., което е с 4.5% повече спрямо 2016 г.
Спрямо предходната година увеличението на рентата за нивите е с 6.8%, а на постоянно затревените площи - с 6.7%.
Увеличение на цената на рентата спрямо предходната година се наблюдава във всички статистически райони.
През 2017 г. най-висока е цената за един декар наета/арендувана земеделска земя в Североизточния район - 67 лв. Повече подробности по темата ни дава статистиката на Националния статистически институт.
Най-висока рента се плаща в Балчик и в селата на Добрич, съответно 97 и 93 лв. на дка. Това са и районите с най-скъпи земи у нас, сочат още изнесените данни.
В Шабла и в самия Добрич цените варират около 85 и 83 лв. средно за декар, докато над 80 лв. е и в Каварна, Дулово, Главиница и Генерал Тошево.
Районите, където собствениците на земи могат да получат повече от 70 лв. на дка за наем на земята си, са още няколко – Ситово, Крушари, Тутракан, Силистра, Тервел, Вълчи дол и Алфатар.
Най-ниски са цените на рентите в Габрово, Хисаря, Своге, Трън, Севлиево, Берковица, Малко Търново и Карлово.
Над половин милион дка са били отдадени под аренда в Добрич, а в Генерал Тошево и Тунджа статиската сочи респективно 469 хил. дка и 392 хил. дка.
Повече от 200 000 дка са договорите за наем на земя и в Попово, Павликени, Балчик, Карнобат, Вълчи дол, Шумен, Стралджа, Търговище, Силистра, Иваново и Свищов.
Какво се случи на пазара на земя у нас в последните години? Очаквайте нова статия по темата до края на седмицата.
Българският бизнес
- Мобилната платформа за пазаруване tbi buy в партньорство с магазини ЗОРА
- Минималистичен дизайн: Системата Planar от Hörmann
- Първа копка на Kenar Residence и AMur Homes на бул. Сливница