Нетната стойност на имуществото на американците е скочила с рекордните 37%
Нетната стойност на имуществото на американците нараства с рекордни темпове от 2019 до 2022 г., което е отражение на огромните икономически колебания в ерата на пандемията и богатството, генерирано от собствеността на жилища и финансови активи, сочат данни на Федералния резерв, публикувани в сряда.
Реалното, или коригирано спрямо инфлацията, средно нетно състояние, пише CNN, е нараснало с 37% през 2022 г. в сравнение с 2019 г. преди пандемията, според последното проучване на Фед за потребителските финанси. То се провежда на всеки три години от 1989 г. насам и включва цялостно измерване на доходите, нетното състояние, използването на кредити, дълговете и други финансови резултати за американските семейства.
Макар и обърнат назад, докладът на Фед описва подробно финансовата основа, която стои зад продължаващата устойчивост, подхранваща икономическия растеж на САЩ и отхвърляща прогнозите за рецесия.
Последното издание на проучването обаче показва също така, че неравенството в доходите се е увеличило, а жилищата са станали все по-недостъпни през последния тригодишен период, което засилва публикувани по-рано икономически данни.
Най-младите 12 милиардери притежават близо 26 млрд. долараНай-младите милиардери на планетата са на възраст под 30 години, но това не им пречи да притежават богатства, оценени на 10-цифрени суми
Проучването позволява на изследователите на Фед да навлязат по-дълбоко във финансите на расовите и етническите групи - включително за първи път да представи данни, специфични за американците от азиатски произход, както и в преживяванията на семействата, свързани с пандемията.
Нарастващо богатство
Въпреки че чернокожите семейства отбелязват най-голям ръст на медианното нетно богатство - с 60% спрямо 2019 г. - техните нива през 2022 г. остават най-ниски сред всички други расови или етнически групи, а и доходите им се свиват.
Доходите на белите, неиспански респонденти, са нараснали с 1% през този период, докато тези на чернокожите и испаноговорящите/латиноамериканците са намалели съответно с 2% и 1%.
По-високи са доходите на собствениците на жилища и на тези, които живеят в метрополните райони.
Според изследователите от ФЕД 37%-ното увеличение на нетната стойност на имуществото, което е повече от два пъти по-голямо от следващия най-голям ръст в историята, се дължи главно на ръста на активите - по-специално на стойността на жилищата и на ръста на фондовия пазар, който далеч надхвърля инфлацията на потребителските цени.
Малко над 12% от милиардерите по света са жени. Кои са най-заможните?От 2668 милиардери в тазгодишния списък на Forbes жените само 327
От 2019 г. до 2022 г. делът на собствениците на жилища се е увеличил до 66,1% от 64,9% три години по-рано. Въпреки това медианната нетна стойност на жилищата (стойността на жилището минус обезпечения с жилище дълг) е нараснала с 45%. Три години по-рано, в края на най-голямата икономическа експанзия в историята на САЩ, нетните стойности на жилищата са се увеличили с 13%.
По-рано изследователи от Федералния резерв на Ню Йорк изчисляват, че милиони домакинства са извлекли 430 млрд. долара по време на "бума на ипотечното рефинансиране".
Свързаните с пандемията миграционни модели - хора, които се преместват в по-достъпни или селски райони заради възможността да работят от разстояние, също са изиграли важна роля за повишаването на стойността на жилищата, както и за преодоляването на разликата в доходите в градовете и селата, посочва Фед в доклада си от сряда.
Бумът в стойността на жилищата се наблюдава при всички нива на доходите, но той далеч надхвърля и постигнатите финансови печалби, в резултат на което достъпността на жилищата спада до исторически минимум.
Делът на дълга продължава да расте
Икономическата нестабилност по време на пандемията води и до скок в собствеността на бизнеса. През 2022 г. 20% от семействата са притежавали частен бизнес - най-големият дял в историята, според доклада.
Най-богатите технологични лидери са загубили близо половин трилион долара Загубата е по-голяма от пазарната стойност на всички компании от индекса S&P 500 с изключение на седем
Реалният среден семеен доход се е увеличил с 3% от 2019 до 2022 г., като най-голямото увеличение е налице сред най-богатите хора. Финансовите позиции на американците като цяло до голяма степен се подобряват, а показателят за финансова нестабилност намалява до 20-годишно дъно. Въпреки това делът на семействата, които имат някакъв вид дълг, е нараснал до 77,4% от 76,6% от 2019 до 2022 г.
Докладът показва рязък скок в дела на "други разсрочени заеми", който нараства с 8 процентни пункта до 18,5% през 2022 г. Този ръст се дължи основно на заемите "Купи сега, плати по-късно", посочват изследователите на Фед.
През последните години популярността на модела "Купи сега, плати по-късно" като начин хората да си позволяват повече стоки и услуги расте. Мащабът на бързоразвиващите се програми за финансиране и поетият дълг обаче остават виртуална черна кутия, тъй като сегментът е до голяма степен нерегулиран и информацията не се докладва изцяло на кредитните агенции, заемодателите или правителствените служби за съхранение на данни.
В доклада на Фед, публикуван в сряда, се посочва, че 7% от семействата съобщават, че имат активен подобен план, а медианният баланс е 300 долара.
Миналия месец ФЕД на Ню Йорк публикува изследване, което показва, че заемите от този тип се използват непропорционално често от хора с по-ниски кредитни оценки и по-високи просрочия, което поражда опасения относно потенциала на заемите да задълбочат финансовите затруднения.