Представители на инструмента SINO - CEEF Capital към най-голямата банка в света – китайската ICBC, и отговарящ за инвестициите в рамките на инициативата 16+1, ще бъдат на посещение в България за проучване на проекти с потенциал за инвестиране.

Това става след покана от заместник-министъра на икономиката Александър Манолев към Шимон Островски, директор в ICBC и председател на инструмента SINO. Двамата проведоха разговори във Варшава, предава пресцентърът на Министерството на икономиката.

България е една от държавите, в които нямаме реализирани мащабни проекти и имаме интерес за разширяване на дейността си в този регион, отбеляза Шимон Островски.

По думите му банката се интересува от проекти на стойност над 50 млн. евро и е готова и да инвестира и в инфраструктурата на страната.

Заместник-министър Манолев подчерта, че в България има редица инвеститори, които планират нови или разширяват съществуващите си операции и подобно инвестиране може да има важно значение за ускоряване на намеренията им.

Той заяви, че в момента в страната се реализират и редица важни инфраструктурни проекти, за които също може да се обсъди стратегическо партньорство.

„Страната ни е политически стабилна, като макроикономическите ни резултати отбелязват устойчиво увеличение, а ръстът на БВП е над средния за ЕС“, каза Александър Манолев. По думите му, благодарение на тези резултати се наблюдава завишен инвеститорски интерес, в това число и за мащабни проекти.

Шимон Островски отправи и покана към зам.-министър Манолев да участва в срещата на инициативата 16 + 1, която се организира в Будапеща през ноември.

Индустриалната и търговска банка на Китай (ICBC) е най-голямата в света банка в класацията по пазарна капитализация, депозит на клиенти, печалба и стойност на марката.

Банката предоставя всеобхватни финансови продукти и услуги на 5.77 милиона корпоративни клиенти и 520 милиона лични банкови клиенти по силата на дистрибуторската мрежа, състояща се от 16 939 местни институции, 412 чуждестранни институции и над 1 608 кореспондентски банки по света, както и чрез електронното банкиране.