Криптогигантът Binance се сблъсква с множество проблеми и в Европа
Миналата година криптогигантът Binance откри регионална централа в Париж с надеждата да разшири бизнеса си в Европа, но ситуацията не се развива по начина, по който иска компанията, съобщава Wall Street Journal (WSJ) и добавя:
“Нидерландия и Белгия затвориха вратите си за борсата. Германия, най-голямата икономика в Европа, все още не е дала лиценз за работа, а френски прокурори наскоро претърсиха офиса на борсата в рамките на разследване на контрола върху прането на пари”.
Според изследователската компания Kaiko делът на Binance в търговията с криптовалути, деноминирани в евро, е спаднал до около 15% от над 30% през януари, след като регулаторните органи в много страни поставиха под по-строг контрол операциите на криптоборсите заради срива на FTX.
По-строгата позиция на европейските регулатори заплашва да ограничи още повече присъствието на Binance и да я принуди да разчита все повече на пазарите в Азия, Африка и Латинска Америка. Държави като Виетнам, Турция, Индия и Аржентина вече привличат най-голям потребителски трафик в Binance, въпреки че Франция, Германия и Нидерландия са в топ 25, според данни на аналитичната компания SimilarWeb от май.
Делата на SEC сриват пазар на алтернативни криптовалути за $100 млрд.Цените на основни играчи като Solana, Polygon и Cardano са потънали с между 23% и 32%
Тези неуспехи на Стария континент допринасят за проблемите на Binance в САЩ, където тя се бори със съдебен иск от Комисията по ценните книжа и фондовите борси и с продължаващо наказателно разследване от страна на Министерството на правосъдието.
Говорител на Binance коментира, че компанията е съсредоточена върху изпълнението на изискванията на новото законодателство на Европейския съюз, което ще регулира компаниите за цифрови активи в 27-те му държави-членки и се очаква да влезе в сила през следващата година. Междувременно, казва той, "продължаваме да работим за активно спазване на настоящите изисквания".
Криптокомпаниите очакват с нетърпение новото законодателство на ЕС, наречено MiCA, защото то ще позволи на компаниите, оторизирани в една държава членка, да предлагат услуги в целия блок. Но съществуват и разпоредби, според които страните могат да забранят дейността на дадена организация, ако техните регулаторни органи преценят, че има риск за потребителите, обяснява пред WSJ Трентън Кенеди, говорител на Chainalysis.
Въпреки че Binance остава най-голямата криптоплатформа в света, нейните проблеми се отразяват на дейността ѝ. Според доставчика на данни CCData глобалният пазарен дял на Binance за спот търговия е спаднал до 42% през юни - четвърти пореден месец на спад от пика от 57% през февруари. Според борсата загубата се дължи на края на търговията с Bitcoin с нулева такса.
Binance загуби достъпа си до американската банкова система Банковите партньори на Binance смятат, че разкритията на SEC са станали твърде значими, за да бъдат пренебрегнати
Основана от Чанпенг Джао през 2017 г., Binance се разраства със светкавична скорост, тъй като по това време повечето регулаторни органи по света стоят настрана от криптопазара.
След това обаче много държави започнаха да издават предупреждения срещу Binance, което принуди Джао да започне да кандидатства за лицензи и да обяви, че ще приеме регулациите. През май 2022 г. Binance обявява Париж за своя първи регионален щаб, но оттогава насам чака почти година и половина за получаване на регистрация във Франция.
"Присъствието ни в държава от Г-7 със строг регулатор изпраща много силен сигнал към другите държави", казва Джао в интервю за WSJ тогава.
Но миналото на Binance продължава да я преследва. За да издадат разрешение за работа, френските прокурори стартират разследване срещу борсата за липса на контрол върху прането на пари и незаконно предлагане на услуги.
Говорителят на Binance потвърждава, че властите са направили посещение на място в парижкия офис на компанията, но отказва да коментира "спецификата на правоприлагащите или регулаторните разследвания".
Криптокомпаниите играят покер с Комисията по ценни книжа и борсиТокените на пазара са ценни активи, твърди американският регулатор
Миналия месец белгийският Орган за финансови услуги и пазари нареди на Binance да спре да предлага услуги в страната, заявявайки, че борсата прави това, използвайки компании извън Европейското икономическо пространство, което е забранено. Дни по-рано Binance коментира, че напуска нидерландския пазар, след като не успя да получи регистрация.
Борсата също така се бори да получи одобрение за работа в Германия.
"Продължаваме да работим, за да се съобразим с изискванията на BaFin (германския регулатор)", заявяват от Binance.
В момента седем компании имат лиценз от BaFin, включително американската криптоборса Coinbase.
Но това не са всички лоши новини за Binance. Миналата седмица Paysafe, която поддържа преводи в евро към и от криптоборсата, обяви, че ще спре да предоставя услугата. Малко по-рано компанията направи това и по отношение на британските лири.