Да заложат ли, или да не залагат? Регулаторите в САЩ държат криптоиграчите на ръба, докато обмислят дали да дадат благословията си на борсово търгуваните фондове (ETF) за Bitcoin.

Трейдърите на деривати обаче вече набират средства, като залагат, че Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) ще даде зелена светлина на няколко ETF-а тази седмица и ще наелектризира пазара, пише Reuters.

Сумата, инвестирана във фючърси върху криптовалута №1, непрекъснато се увеличава от октомври насам и в началото на декември скача до 19,2 млрд. долара, което е най-високото ниво от две години насам, според информационната платформа Coinglass. Сега тя възлиза на между 17 и 18 млрд. долара, което е повече от диапазона от 9,5 до 14,5 млрд. долара, наблюдаван през по-голямата част от 2023 г.

"С нетърпение очакваме решението на Комисията по ценните книжа и борсите", посочват анализаторите от аналитичната компания Amberdata. "Това събитие е включено в ценообразуването на пазара на опции от октомври насам, което създава засилено очакване."

Какво стои зад голямото завръщане на Bitcoin?От началото на 2023 г. досега Bitcoin е поскъпнал с над 160%


А пътят на спот Bitcoin ETF, които биха позволили достъп до криптовалутата чрез обикновените фондови борси по подобие на основните финанси и се очаква да привлекат големи инвеститори, е дълъг.

От 2013 г. насам множество мениджъри на активи са кандидатствали за разрешение да пуснат подобни фондове, но SEC ги е отхвърляла с аргумента, че продуктите биха били уязвими на пазарни манипулации. Но към края на 2023 г., годината, в която дискусиите и лобирането от страна на желаещите да се включат на този пазат се засилват, SEC започва да проведжа конструктивни разговори, което подклажда надеждите, че дългоочакваните фондове ще излязат на пазара и ще предизвикат вълни от инвестиции в Bitcoin.

През тази година процентите на финансиране на Bitcoin скочиха на повечето борси, което показва, че търговците са готови да плащат повече, за да поддържат дълги позиции, според Coinglass. Тези скокове бяха предизвикани от повишаването на цената на криптовалута №1 над нивото от 45 000 долара на 2 януари, след като през 2023 г. тя регистрира ръст от 170%.

Вълнението обхвана както инвеститорите на дребно, така и институционалните такива, като премиите за фючърсите върху Bitcoin на Чикагската стокова борса (CME) например са нараснали сериозно.

Важи ли за биткойн максимата на Уолстрийт „Купи слух, продай новина“?Биткойнът скочи заради слухове. Как да предвидим какво следва през 2024?


Пазете се волатилния Bitcoin

Но при толкова много бичи настроения, негативни новини за спот ETF могат да предизвикат вълна от продажби, предупреждават много пазарни наблюдатели.

След първоначалния си скок спот цената на Bitcoin бързо спадна обратно под 43 000 долара (въпреки че оттогава се възстанови). Този спад предизвика "вълна от ликвидации, като само за няколко часа откритият интерес към Bitcoin спадна с над 1 млрд. долара, тъй като от пазара бяха изхвърлени ливъридж средства", казва Десислава Оберт, старши анализатор в Kaiko Research.

Джаг Кунер, ръководител на отдел "Деривати" в Bitfinex, на свой ред посочва, че дори одобрението на спот ETF може да предизвика спад в цените, тъй като инвеститорите може да решат да осребрят печалбите си. Това "подчертава чувствителността на пазара към новини и регулаторни промени".

Криптопазар 2024: Всички гледат към лихвените проценти и Bitcoin ETFПрез 2021 г. Bitcoin достигна рекордно високо ниво от 69 000 долара благодарение на инвеститорите на дребно


Страх от пропуснати ползи

На пазара на опции за Bitcoin предполагаемата волатилност - пазарната оценка на вероятното движение на цената - е на най-високите си нива от една година насам, според данни на The Block.

Договорите за опции дават на купувачите си правото, но не и задължението, да купят или продадат базов актив на фиксирана цена в бъдеще.

Индексът за пазарните нагласи на Coinglass е на двумесечен връх и твърдо на положителна територия през последните 30 дни, което показва, че настроенията на "страх от пропуснати ползи" са на повишени нива.