Как се живее в града с най-чиста вода в света?
Това е историята на един леден град с малко над 500 жители. Град, в който се пие най-чистата вода в света благодарение на съседите му – айсбергите, пише ВВС.
Когато кметицата Мери Киликти се мести със семейството си през 1980 г. на остров Кикиктарюак (в превод „голям остров“), тя никога не е виждала толкова айсберги на едно място. Сега тя е първата кметица на малкото селище в Нунавут, Канада, и не спира да се изненадва от геометричната красота на пейзажа.
„Формите му са просто невероятни. Тук са през цялата година, за да ги гледаме. Те са част от нас“, казва Мери за плаващите ледени маси. Според нея всички жители на градчето се познават.
Кметството се намира точно над Северния полярен кръг. Това е една от териториите в Ненавут, които са най-близо до Гренландия, на входния пункт на Национален парк „Ауюитук“.
Айсбергите спират тук на път в южна посока от пролива Дейвис заради носа и плитките води. Те са част от културата и пейзажа на общността, която е успяла да запази собствените си традиции и език и да предлага най-чистата вода в света.
Когато свърши училището, повечето семейства напускат Кикиктарюак и пътуват два-три часа със снегоход до къщите или палатките си. През лятото, когато ледът се разтопи, семействата пътуват с лодки.
Къмпингуването е централна дейност в живота на градчето. Дори има конкретна дума, която го описва в прехода между пролетта и лятото - upirngik.
Дейзи Арнакук и съпругът й Били имат къща в Кангиктукулу, което означава „прекрасен малък вход“. Къщата била построена от бащата на Дейзи и семейството често прекарва време там с внуците си, като се отдава на лов и риболов. Освен това тук отсядат туристи приключенци, които искат да посетят националния парк.
Снежни шапки на хиляди години
Айсбергите, които заобикалят териториите на Нунавут, са се формирали в продължение на хиляди години. Когато падне сняг, по-старата снежна маса става по-твърда с времето и така превръща меката си текстура в кристална ледена шапка.
От тази ледена маса се раждат ледниците, от които се освобождават и плават айсбергите. Заради силните течения много ледени маси от други области се озовават в Нунавут, която се превръща в световната столица на айсбергите.
Усмивка вместо „здравей“
Запазване на инуитския начин на живот
Айсберг-гигант е на път да се откъсне от Антарктида Надминава по размери американския щат Делауеър