Данъкът върху най-богатите в света среща съпротива в Г-20
Държави като Испания, Франция и Южна Африка са основните публични поддръжници на предложението на Бразилия, отпор идва от Аржентина
Планът на Бразилия за нов данък върху най-богатите в света се сблъсква с опозиция в последната минута на двудневната среща на лидерите на Г-20 в Рио де Жанейро.
В изказвания пред репортери преди срещата бразилският министър на околната среда Марина Силва заяви, че има „някои възражения по въпроси, свързани с програмата за климата, финансовата програма и особено данъка върху свръхбогатите“, съобщава Euronews.
На срещата през юли, която също се проведе в Рио де Жанейро, всички 20 финансови министри признаха, че неравенството в богатството и доходите подкопава икономическия растеж и социалното сближаване.
За първи път те се съгласиха „да си сътрудничат, за да осигурят ефективно данъчно облагане на лицата със свръхвисока нетна стойност“ - но този ангажимент все още трябва да бъде затвърден и превърнат в действие.
Силва не посочи кои държави изразяват опасения, но има сведения, че президентът на Аржентина Хавиер Милей заема все по-твърда позиция по въпроса.
Аржентина вече отказа да подпише декларация относно овластяването на жените в Г-20 и се оттегли на третия ден от срещата за климата COP29 в Баку, Азербайджан.
Изправена пред подобен сценарий, Бразилия би могла да коригира формулировката на съвместното комюнике на 20-те държави или да го подпише от името на 19 държави с параграф, в който се обяснява позицията на несъгласната страна, съобщиха за Euronews източници, близки до преговорите.
Държави като Испания, която заедно с Франция и Южна Африка са основните публични поддръжници на предложението на Бразилия, и оказват влияние върху други лидери да проявят смелост по въпроса.
„Има такъв момент, в който трябва да бъдете смели и в който просто трябва да правите неща, за които сте убедени, че са правилни“, призова испанският министър на финансите Карлос Куерпо колегите си по време на посещение в Лондон в понеделник.
„Тук има елемент на преразпределение на богатството, който, ако се вслушаме внимателно в резултатите от много от изборите, проведени през последните години, беше поискан от нашите граждани. Затова трябва да отговорим по някакъв начин“, добави той.
По-рано Куерпо подчерта, че първата стъпка ще бъде създаването на база данни за доходите и активите на лицата, считани в международен план за свръхбогати.
Плановете за облагане с данък на 3000-те най-богати милиардери в света се основават на предложение, направено миналата година от френския икономист Габриел Цукман, който твърди, че затварянето на вратичката чрез 2% данък върху богатството може да донесе до 250 млрд. долара.
Oxfam изчислява, че най-големият 1% в страните от Г-20 понастоящем притежава 31% от общото богатство, в сравнение с около една четвърт (26%) преди 20 години.
„Лидерите на срещата на върха в Рио де Жанейро могат да сложат край на продължаващата от десетилетия атака срещу данъчното облагане, водена от ултрабогатите. Само тогава можем да започнем преодоляваме разломите на неравенството, които разкъсват нашите общества“, заяви изпълнителният директор на Oxfam за Бразилия Вивиана Сантяго.