Американец се зарази с коронавирус два пъти, като вторият път болестта протекла доста по-опасно от първия, информира BBC.

На 25-годишния мъж му се наложило да влезе в болница, след като започнал да изпитва недостиг на кислород.

На този етап повторните заразявания остават рядкост, а той успява да се възстанови.

Проучване, публикувано в Lancet Infectious Diseases, обаче повдига въпроси относно това до каква степен се изгражда имунитет, след като човек е изкарал вируса.

Мъжът от Невада не е страдал от други заболявания и не е имал проблеми с имунната система, което да го направи особено податлив на COVID-19.

Ето как се развива заболяването при него:

  • 25 март – първа вълна от симптоми, в това число болки в гърлото, кашлица, главоболие, гадене и диария
  • 18 април – дава положителна проба за първи път
  • 27 април – първоначалните симптоми изчезват напълно
  • 9 и 26 май – дава отрицателни проби за коронавирус
  • 28 май – отново започва да проявява симптоми, като този път те включват температура, главоболия, замаяност, кашлица, гадене и диария
  • 5 юни – дава положителна проба за втори път и има ниски нива на кислород в кръвта и задух
  • Учени твърдят, че пациентът се е заразил с коронавирус два пъти, а не става въпрос за повторно изостряне на първоначалната зараза. Сравнение на генетичните кодове на вируса, взети при всеки от двата случая, показват, че те са прекалено различни, за да са причинени от една и съща зараза.

    "Нашите резултати показват, че предишна инфекция не защитава непременно от бъдеща зараза," казва доктор Марк Пандори от Университета на Невада.

    Според него дори и хора, които са се възстановили, би трябвало да продължат да спазват препоръките във връзка със социалното дистанциране, носенето на маски и миенето на ръце.

    Учените все още се борят със спорния въпрос за коронавируса и имунитета.

    Изгражда ли имунитет всеки, който е изкарал болестта? Дори и хората с леки симптоми? Колко трае имунитетът?

    Това са важни въпроси относно това как вирусът ще ни повлияе в дългосрочен план и може да имат отражение върху ваксините и идеи, като изграждането на групов имунитет.

    Засега повторните заразявания изглежда са рядкост – има само няколко примера от над 37 милиона потвърдени случая.

    Според данните от Хонконг, Белгия и Нидерландия болестта не е протекла по-сериозно от първия път. В Еквадор също има случай на подобно заразяване с по-тежки симптоми от първия път, но пациентът не се е налагало да влиза в болница.

    Все още обаче сме в прекалено ранен етап от пандемията, а историята при други типове коронавирус показва, че защитата се очаква да отслабне.

    Докато страните се борят с втората вълна, можем да започнем да получаваме по-ясно отговори.